Wybory prezydenckie w maju? - wyniki ankiety

Ogromna większość uczestników naszej ankiety nie chce, by wybory prezydenckie odbyły się w maju.

Zapytaliśmy Was, czy wybory prezydenckie powinny odbyć się w maju? W Polsce trwa burzliwa dyskusja na ten temat. Z jednej strony rząd przekonuje, że nie ma obecnie podstaw do przesuwania wyborów, bo sytuacja powinna się unormować po Wielkanocy, gdy wprowadzane w ostatnich dniach ograniczenia zaczną przynosić skutki. Wielu Polaków obawia się natomiast, że maj to zbyt wczesny termin od momentu wybuchu pandemii a zwiększona aktywność i przemieszczanie się wyborców może być dla nas katastrofalne.
 
 
Z naszej ankiety wynika, że aż 95% głosujących jest przeciwna organizacji majowych wyborów. Oddaliście w niej ponad 3700 głosów, zatem można przyjąć, że wyniki reprezentują całkiem dobrze nastroje społeczeństwa, przynajmniej w naszym regionie. Za organizacją wyborów w majowym terminie opowiedziało się zaledwie 190 osób. Oto wybrane komentarze (pisownia oryginalna):
 
- Realnie patrząc żyjemy w demokratycznym kraju. Mamy demokratyczne wybory uważam ze każdy z kandydatów powinien mieć równe szanse aby się zaprezentować swojemu narodowi a w tych okolicznościach nie mają takiej możliwości. Kampania jest nie równa i należy do jednego kandydata. ..uważam że to nie jest w porządku nawet dla tych kandydatów których nie popieram - pisze Mirela
 
- Trzeba być samobójca idąc w maju na wybory kiedy panuje epidemia, karzą ludziom być rozsądnym obywatelami i pozostać w domu wszystko pozamykane placówki oświatowe i kulturalne, a punkty wyborcze otworzą? Niech wszystko pootwierają pójdą głosować ci co przetrwają o ile tacy będą - twierdzi Anna.
 
- Uważam że każdy obywatel ma prawo do oddania swojego głosu przy urnie wyborczej i nikt nie ma prawa nam tego ograniczać a na pewno nie pan z Żoliborza - odpowiada Aldona.
 
Jak wyglądają ogólnopolskie sondaże?
 
w przeprowadzonym 17 i 18 marca sondażu SW Research dla rp.pl 61,7 proc. badanych uznało, że w związku z epidemią koronawirusa wybory powinny zostać przełożone, 16,5 proc. - że nie. Zdania w tej sprawie nie miało 21,8 proc. respondentów - informuje Rzeczpospolita
 
71,7 proc. ankietowanych uważa, że przewidziane na maj wybory prezydenckie należy przełożyć w związku z epidemią koronawirusa - wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Survey dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Z badania wynika także, że na największe poparcie w I turze może liczyć Andrzej Duda - czytamy na RMF24.pl
 
Warto zauważyć, że mimo trwającej pandemii francuski rząd zdecydował zorganizować 15 marca wybory samorządowe. Dopiero drugą turę przełożono na czerwiec. Jak informuje Wirtualna Polska, nie był to najlepszy pomysł:
 
Jak donoszą francuskie media, do szpitali w całym kraju zgłaszają się członkowie komisji wyborczych z objawami zakażenia koronawirusem. Stan niektórych osób ma być poważny. (...) W samej tylko Marsylii zakażonych zostało kilku członków sztabu Martine Vassal z partii Republikanie. U samej kandydatki również stwierdzono pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Jej kontrkandydat, Yvon Berland również jest zakażony. To samo dotyczy także mera Nicei, Christiana Estrosiego - piszą dziennikarze WP.
 
Z kolei Prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował o przeniesieniu ważnego referendum konstytucyjnego, które mogło mu zapewnić władze z fotela prezydenckiego na wiele lat.
 
Przypominamy też, że referendum w sprawie odwołania aresztowanego burmistrza Boguszowa-Gorc Jacka C. zostało w ostatniej chwili przełożone na jeszcze nieustalony termin. Tydzień później natomiast odbyły się lokalne wybory uzupełniające w kilku gminach w Polsce.
 
plr
foto: facebook
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno