Związek Miast Polskich domaga się stanu nadzwyczajnego

Członkowie Związku Miast Polskich w piśmie skierowanym do rządu argumentują, dlaczego ich zdaniem niezbędne jest wprowadzenie w naszym kraju stanu klęski żywiołowej i odroczenie wszelkich wyborów i lokalnych referendów.

Zdaniem Związku Miast Polskich rząd dotychczas wprowadził wiele ograniczeń i wdrożył wiele działań, które wyczerpują przesłanki wiążące się ze stanem nadzwyczajnym. Wymieniane są:

 

-zawieszenie funkcjonowania administracji publicznej w zakresie większości powierzonych jej obowiązków;
-zawieszenie normalnego funkcjonowania organów kolegialnych władz publicznych w państwie;
-zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej przez wiele sektorów gospodarki;
-znaczne ograniczenie dostępu do normalnych, wcześniej zaplanowanych świadczeń medycznych;
-zawieszenie praktycznie całej działalności kulturalnej;
-zawieszenie normalnego funkcjonowania edukacji i nauki;
- ograniczenie wolności zgromadzeń, w tym religijnych,
-zakaz organizowania imprez masowych;
- drastyczne ograniczenie swobody podróżowania, a nawet poruszania się;
- wprowadzenie obowiązkowej kwarantanny.
 
W piśmie skierowanym do rządu czytamy:
Zarząd wzywa rząd RP do prawnego usankcjonowania wprowadzonych rozwiązań poprzez ogłoszenie stanu klęski żywiołowej. Zarząd popiera przy tym wnioski wielu miast o wstrzymanie praktycznie niemożliwych do realizacji przygotowań do wyborów powszechnych, wyznaczonych na dzień 10 maja br.

 

Równocześnie ZMP zwraca się do wszystkich wojewodów i komisarzy wyborczych, by jeszcze przed podjęciem decyzji o ewentualnym stanie klęski żywiołowej zawiesili wszystkie wybory i referenda lokalne, powołują się przy tym na decyzję komisarza wyborczego w Wałbrzychu:

 
Odpowiednim do skalizagrożenia poczuciem odpowiedzialności wykazalisię komisarze wyborczy w Szczecinie i Wałbrzychu, odwołując lokalne referenda w Boguszowie-Gorcach i Dobrej. Komisarze oparli swoje postanowienia na opiniach powiatowych inspektorów sanitarno-epidemiologicznych, którzy ocenili, że zapewnienie wymaganych przez ww. ustawę standardów bezpieczeństwa nie jest możliwe. Wyrażamy też uznanie dla kandydatów w wyborach uzupełniających w Stryszowie, którzy sami wykazali wysoką odpowiedzialność, solidarnie rezygnując z kandydowania, dzięki czemu wybory te nie odbyły się.
 
To kolejny głos w dyskusji czy wybory prezydenckie powinny odbyć się według kalendarza wyborczego w maju. Co na ten temat sądzą wałbrzyszanie i mieszkańcy naszego regionu?
 
Sprawdź wyniki naszej ankiety - kliknij tutaj
 
Pełną treść stanowiska ZMP znajdziecie TUTAJ.
 
plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno