Menu

"Mineralni" w IV lidze - wspomnień czar (FOTO)

To już niemal 35 lat odkąd MKS Szczawno-Zdrój pojawił się na sportowej mapie naszego regionie. W tym czasie "Mineralni" dwukrotnie, w 2008 oraz 2013 roku, zdobywali awans na IV-ligowy poziom. Dziś przypominamy drugi z wymienionych sukcesów, który stał się faktem po wygranej 2 czerwca 2013 roku z Kryształem Stronie Śląskie 4:1.

Do przerwy miejscowi nie mieli powodów do radości, gdyż po słabej grze przegrywali ze znacznie niżej notowanym rywalem, który we wcześniejszych latach regularnie dostawał baty od ekipy z uzdrowiska, 0:1. Prowadzenie dla Kryształu w 18 minucie zdobył Mariusz Lasota, który wykorzystał rzut karny podyktowany za faul Kacpra Niemczyka.

W tej sytuacji trenerowi Walczakowi nie pozostało nic innego, jak w przerwie zastosować „terapię wstrząsową”, która wkrótce zaczęła przynosić odpowiednie efekty. Poprawa gry miejscowych nastąpiła wraz z pojawieniem się na boisku Tomasza Czechury. „Czesiu” stał bowiem za większością akcji ofensywnych gospodarzy, a także wyrównującym golem. W 66 minucie pan Tomasz popisał się pięknym strzałem z 25 metrów i choć dwie wcześniejsze próby były mocno niecelne, to tym razem piłka zatrzepotała w lewym okienku bramki Kryształu. Kwadrans później coraz pewniejsi gracze MKS-u wyszli na prowadzenie. Do dośrodkowania z rzutu rożnego Czechury doszedł Niemczyk, aby pewną główką trafić do siatki. W 87 minucie było już 3:1 dla lidera „okręgówki”. Wszystko zaczęło się od bramkarza przyjezdnych, który wykopując piłkę daleko przed siebie rzucił „mięsną” wiązanką w kierunku swych kolegów z boiska, na co zareagował arbiter przerywając grę oraz pokazując rywalowi żółtą kartkę. Ponadto sędzia odgwizdał rzut wolny pośredni na wysokości piątego metra od bramki gości. Do futbolówki podszedł Artur Słapek, który krótko podał do Czechury, ale strzał tego ostatniego odbił się od muru przyjezdnych ustawionych na linii bramkowej. Bezpańską piłkę przejął jednak Maciej Kulpa, który skutecznie przymierzył do siatki. Ostatnie trafienie naszych miało miejsce już w doliczonym czasie meczu. Kolejne dośrodkowanie z rzutu rożnego i znów główka Niemczyka, która odbiła się od poprzeczki oraz ziemi. Sędzia boczny uznał jednak, iż piłka przekroczyła linię bramkową i bez chwili wahania pobiegł w kierunku linii środkowej. Kilka sekund później arbiter główny zakończył pojedynek i szczęśliwi gospodarze mogli w strugach szampana rozpocząć świętowanie drugiego w historii klubu awansu do IV ligi.

Klasa okręgowa sezonu 2012/2013
XXVII kolejka (2 czerwca)
MKS Szczawno-Zdrój – Kryształ Stronie Śląskie 4:1 (0:1)
Bramki: 0:1 Mariusz Lasota (18 – karny), 1:1 Tomasz Czechura (66), 2:1 Kacper Niemczyk (80), 3:1 Maciej Kulpa (87), 4:1 Kacper Niemczyk (90+2)
MKS: Michno, Pyda, Niemczyk, Kula (46 Gromniak), Drąg, Antas (46 Kłosowski), Nadzieja, Szyszka (55 Czechura), Słapek (90 Szkudlarek), Kulpa, Mrozowski (72 Grześkowiak). Trener: Wiesław Walczak