Premier: walka z wirusem kosztem przychodów w samorządach

- Apeluję do samorządowców, by korzystać z najlepszych praktyk i wprowadzać ograniczenia, które wprawdzie utrudnią życie, doprowadzą do zmniejszenia przychodów w budżetach, ale jednocześnie pomogą ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

- Podczas z rozmowy z samorządowcami poruszane były różne tematy, między innymi dotyczące miejsc parkingowych w miastach - powiedział szef rządu, pytany czy w poniedziałek rozmawiał z samorządowcami o możliwości zniesienia opłat parkingowych.
 
- Dzisiaj apelujemy do samorządowców, żeby rezygnowali ze wszystkich tych opłat, które powodują, że osoby zwiększają prawdopodobieństwo przenoszenia wirusa - powiedział Morawiecki.
 
- Przyciskanie klawiszy, czy naciskanie różnego rodzaju przycisków chociażby przy przejściach dla pieszych, dzisiaj powinno zostać wyłączone. Apeluję do samorządowców - jesteście za to współodpowiedzialni. Jak najwięcej dezynfekowania przystanków autobusowych, tramwajowych to obowiązki, które samorządowcy muszą wykonywać - podkreślił szef rządu.
 
Premier zaznaczył, że jego poniedziałkowe spotkanie z samorządowcami było "dość długie, dobre, konstruktywne, trudne". Zaznaczył, że ma po nim "pewną refleksję, że chyba jeszcze niekoniecznie do wszystkich dotarło, w jak innej sytuacji dzisiaj znajduje się Polska w porównaniu do (sytuacji) miesiąc temu". Podkreślił, że "dzisiaj wszyscy na pewno będziemy musieli zapłacić pewną cenę, ponieść pewne ofiary, poddać się pewnym ograniczeniom, które spowodował koronawirus".
 
- Proszę wszystkich prezydentów miast, burmistrzów, starostów, wójtów, marszałków województw, żeby dokonywali przeglądów wszystkich ograniczeń, wszystkich możliwości wdrażania nowych ograniczeń, które wprawdzie utrudnią życie, doprowadza do zmniejszenia przychodów w budżetach samorządowych, ale jednocześnie pomogą nam szybciej ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa - powiedział szef rządu.
 
Jak mówił, on ze swojej strony odpowiedział pozytywnie na apele samorządowców, żeby zaproponować odpowiednie rozwiązania w biurowcach, centrach usług wspólnych, w zakładach pracy, a nie wyłączać tych przestrzeni całkowicie z obostrzeń.
 
- Tak też uczyniliśmy, jesteśmy w pozytywnym dialogu. Ale apeluję do samorządowców, żeby korzystać z najlepszych praktyk i wprowadzać ograniczenia, ograniczenia i jeszcze raz ograniczenia w waszej przestrzeni publicznej, żeby dystans społeczny doprowadził do przecięcia transmisji koronawirusa - apelował premier Morawiecki. (PAP)
 
autor: Marzena Kozłowska
mzk/ par/
 
Przypominamy, że w Wałbrzychu między innymi zniesiono wszystkie opłaty na publicznych parkingach administrowanych przez ZDKiUM, prowadzone są także regularne odkażania przystanków i autobusów. Biura Urzędu Miejskiego nie przyjmują interesantów poza kilkoma wyjątkami - więcej informacji TUTAJ.
 
Więcej o sytuacji w Wałbrzychu w programie Gość Dnia - rozmowa z Romanem Szełemejem.
 
plr
foto: Kancelaria Premiera
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno