Wałbrzych wesprze przedsiębiorców

Wałbrzych wesprze przedsiebiorców - poinformował prezydent Wałbrzycha, Roman Szełemej. Przygotowano pakiet przeznaczonych dla nich działań. 

Pakiet działań i ulg ma być dopełnieniem rządowej tarczy antykryzysowej.

 

Jego punkty to m.in

- Umorzenie lub zawieszenie czynszu na 3 miesiące. 

- Zmniejszone opłaty

- Odroczenie podatku od nieruchomości

 

 

Urząd Miejski w Wałbrzychu wychodzi z pomocą do mikro i małych przedsiębiorców z terenu miasta. W związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa i wprowadzeniem stanu zagrożenia epidemicznego, który dotyka w szczególny sposób osoby prowadzące działalność gospodarczą, miasto proponuje szereg rozwiązań, które są dostępne w obecnym stanie prawnym.  Przedsiębiorcy, którzy znajdą się w trudnej sytuacji finansowej z powodu epidemii, będą mogli liczyć na pomoc, jeżeli chodzi o obciążenia związane z lokalnymi podatkami i opłatami. 
 
CZYNSZE NAJMU
1. Najemcy lokali należących do gminy, którzy prowadzą działalność jaka została objęta zakazem wynikającym z rozporządzenia Ministra Zdrowia o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego i zawiesili działalność gospodarczą zostaną zwolnieni z czynszu za ten okres (do trzech miesięcy). Zwolnienie z czynszu wyłącznie na wniosek zainteresowanego podmiotu. 
2. Najemcy lokali należących do gminy, którzy prowadzą działalność jaka została objęta zakazem wynikającym z w/w rozporządzenia, ale nie zawiesili działalności (np. restauracje z posiłkami na wynos) i zadeklarują utratę przychodów o minimum 30 %. Zmniejszenie opłat za czynsz (na wniosek  zainteresowanego podmiotu).
3. Pozostali najemcy lokali należących do gminy, którzy prowadzą działalność nie objętą rozporządzeniem , a odnotowali (i zadeklarowali) znaczący spadek przychodów. (o minimum 30%)  Indywidualna ocena sytuacji po złożeniu wniosku. 
 
CZYNSZ DZIERŻAWNY
Miasto Wałbrzych na wniosek mikro lub małych przedsiębiorców, może udzielić ulg w spłacie należności z tytułu czynszu dzierżawnego na podstawie Uchwały nr XLV/552/2017 Rady Miejskiej Wałbrzycha w sprawie szczegółowych zasad, sposobu i trybu umarzania, odraczania lub rozkładania na raty spłat należności pieniężnych mających charakter cywilnoprawny przypadających Gminie Wałbrzych lub jej jednostkom organizacyjnym wymienionym w art. 9 pkt 3,4 i 13 ustawy o finansach publicznych oraz wskazania organu i osób do tego uprawnionych podległym oraz wskazania organu i osób do tego uprawnionych. Udzielnie ulgi nastąpi wyłącznie na wniosek zainteresowanego podmiotu po zadeklarowaniu utraty przychodów o minimum 30 %. 
 
PODATEK OD NIERUCHOMOŚCI
Zgodnie z Ordynacją Podatkową – w uzasadnionych społecznie sytuacjach – prezydent może dokonać odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia podatku od nieruchomości.  Decyzja Prezydenta dotyczy może wyłącznie przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność jaka została objęta zakazem wynikającym z rozporządzenia Ministra Zdrowia o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego i zadeklarowali spadek obrotów o minimum 50%.
 
WINDYKACJA 
Windykacja tytułów egzekucyjnych (np. w spłaty rat rozłożonych w czasie w wyniku podpisanych z miastem porozumieni). Ograniczenie prowadzenia  egzekucji w stosunku do podmiotów nie zalegających z opłatami, które znalazły się w trudnej sytuacji spowodowanej wprowadzeniem stanu epidemii, poszukiwanie nowych (indywidualnych dla każdej sprawy) rozwiązań. Wyłącznie na wniosek zainteresowanego podmiotu. 
 
Infolinia dla przedsiębiorców: 74 66 55 293, 74 66 55 365 (czynna w godz. 7.30 – 15.30)
Szczegóły dostępne na stronie internetowej (od 02.04.2020 r): http://www.walbrzych.eu
e-mail: pomocfirmom@um.walbrzych.pl

 

red

foto: fb Roman Szełemej

redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno