Polacy po stronie samorzadów

W sporze o wybory prezydenckie między rządem a samorządowca większość Polaków popiera tych drugich. Wśród zwolenników wyborów przeważają mieszkańcy wsi, osoby starsze a wśród nich głównie zwolennicy Andrzeja Dudy.

Instytut Badań Samorządowych (Ogólnopolska Grupa Badawcza), zapytał Polaków, kto ma rację w sporze prezydenci miast - rząd, w sprawie organizacji wyborów prezydenckich w maju. Opinia Polaków jest niemal jednomyślna. 

 

 

Jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Samorządowych na ogólnopolskiej próbie Polaków (31.03-2.04) aż 78,04% respondentów podziela zdanie samorządowców, uważających, że nie da się bezpiecznie zorganizować wyborów w pierwotnym terminie. Z tym twierdzeniem nie zgadza się 15,35% Polaków, którzy wskazują, że racja jest po stronie rządu i wybory prezydenckie mogą odbyć się zgodnie z planem. Zdania w tej kwestii nie miało jedynie 6,61% badanych.

 

 

Ze stanowiskiem samorządowców zgadzają się w szczególności młodzi. Osoby do 40. roku życia w ponad 90% uważają, że nie da się bezpiecznie przeprowadzić wyborów w maju i rację w tym sporze mają samorządowcy, w tym prezydenci miast i burmistrzowie. Podobnie uważa 84,74% respondentów w wieku 40-49 lat i 72,37% badanych między 50 a 59 rokiem życia. Jednocześnie, co piąta osoba w tym wieku zgadza się ze stanowiskiem rządu.
 
Zdanie rządu na temat organizacji wyborów w terminie majowym popiera 30,32% Polaków w wieku 60-69 lat, choć tu także przeważają opinie, że to samorządowcy mają rację upierając się, że nie da się bezpiecznie przeprowadzić wyborów, uważa tak 59,58% w tej grupie wiekowej.
 
 
Co ciekawe, w kwestii terminu wyborów duże znaczenie mają nasze preferencje wyborcze. Na tle innych elektoratów wyróżnia się szczególnie ten Andrzeja Dudy. Ze stanowiskiem rządu zgadza się 40,13% osób deklarujących poparcie dla obecnego Prezydenta. Samorządowców popiera 46,46% z nich, a zdania nie ma 13,41%.
 
 
Zupełnie inne poglądy przedstawiają z kolei wyborcy pozostałych kandydatów. 100% elektoratu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Szymona Hołowni zgadza się ze stanowiskiem samorządów, podobnie jak 98,26% osób deklarujących poparcie dla Władysława Kosiniaka-Kamysza i 98,21% wyborców Roberta Biedronia. Zdanie to podziela także 86,36% elektoratu Krzysztofa Bosaka. Ze stanowiskiem rządu zgadza się z kolei 7,70% respondentów popierających kandydata z ramienia Konfederacji, a 5,94% z nich nie ma wyrobionej opinii w tej kwestii.
 
opr.plr
foto, źródło: Związek Miast Polskich
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno