Menu

Testy i termowizja - naukowcy z Politechniki w walce z epidemią

Nad systemem testów identyfikujących obecność wirusa SARS-CoV-2 i medycznymi badaniami termowizyjnymi pracują naukowcy Katedry Inżynierii Biomedycznej, włączając się tym samym w pomoc służbie zdrowia w okresie trwającej epidemii.

Testy i termowizja - naukowcy z Politechniki w walce z epidemią
Od dwóch tygodni dr inż. Magdalena Przybyło pracuje w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu (kierowanym przez prof. Wojciecha Witkiewicza, doktora honoris causa PWr) nad systemem testów identyfikujących obecność wirusa SARS-CoV-2.
 
– W związku z dużą rozbieżnością co do istniejących protokołów, wymagało to opracowania schematów postępowania w zakresie poboru i przechowywania próbki, procedury izolacji i analiz. Chcąc zapewnić płynną pracę szpitala, niezbędne jest w miarę szybkie diagnozowanie. Dlatego działania dr Przybyło są rewolucyjne. Opracowywanie nowych procedur zapewne można do takich zaliczyć, a badania są bardzo potrzebne – mówi prof. dr hab. inż. lek. Halina Podbielska, kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej PWr.
 
Pierwsze analizy ruszyły na początku kwietnia. Zastosowane przez dr Magdalenę Przybyło testy metodą Real Time PCR (reakcja łańcuchowa polimerazy z odwrotną transkrypcją) należą do najbardziej czułych metod wykrywania niewielkich ilości cząsteczek RNA w próbce. Pozwala to dość szybko zbadać kwas rybonukleinowy (RNA) wirusa SARS-CoV-2 i w ten sposób zidentyfikować aktywne zakażenie.
 
Pierwsze próby przebiegły pomyślnie i dzięki temu ośrodek będzie w stanie analizować 100 próbek dziennie. Po nabyciu doświadczenia w testowaniu planuje się badanie 200 próbek, a w dalszej perspektywie nawet 1500 próbek w ciągu jednego dnia.
 
Druga grupa naukowców z Katedry Inżynierii Biomedycznej rozpoczęła z kolei współpracę z Dolnośląskim Centrum Onkologii. Dzielą się doświadczeniami w zakresie medycznych badań termowizyjnych. Docelowo ma być opracowany system biometryczny, analizujący temperaturę ciała pracowników centrum.
 
 
Obecnie trwają prace nad szybkim pomiarem temperatury. Pierwsze testy ruszyły w miniony weekend, a od poniedziałku Tomasz Kuncewicz z Katedry Inżynierii Biomedycznej, wraz z pracownikami centrum buduje bazę danych, czyli rejestruje zdjęcia termowizyjne pracowników i zdjęcia cyfrowe. Na tej podstawie będzie można opracować system identyfikacji osób z podwyższoną temperaturą.
 
– Dzięki współpracy z PWr ustawiliśmy dwie kamery termowizyjne: przed Zakładem Radioterapii i przy śluzie, którą wchodzą pracownicy. Kamery w czasie rzeczywistym skanują temperaturę ciała i wskazują, czy mamy do czynienia z infekcją lub czy pracownik jest zdrowy – wyjaśnia dr n. med. Marzena Janiszewska, Kierownik Zakładu Fizyki Medycznej Dolnośląskiego Centrum Onkologii i konsultant wojewódzki ds. fizyki medycznej.
 
opr.plr
foto: pixabay
źródło: Politechnika Wrocławska
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

kontrrewolucja (10 kwietnia 2020 18:26)
A kiedy drony będą ostrzeliwać ludzi z podwyższoną temperaturą? Toż to takie postępowe i nowoczesne by było...

Dodaj komentarz

Wałbrzych. Wrocław  |   Politechnika  |   naukowcy  |   badania  |   koronawirus  |   testy  |   termowizja  |  

Kolej na Politechnikę (FOTO)

To nie 'CSI' - tak wygląda prawdziwe laboratorium kryminalistyczne

Zwycięstwo o włos...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij