X rocznica smoleńska - łamanie zasad czy obowiązki służbowe?

W 10. rocznicę katastrofy smoleńskiej odbyły się w Warszawie uroczystości w kilku miejscach. Brali w nich udział przedstawiciele rządu. Czy doszło do złamania zasad narodowej kwarantanny?

Jak informuje Onet, delegacja władz państwa z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek, premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jacka Sasina, ministra kultury Piotra Glińskiego, ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka oraz prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego złożyła wieńce przed pomnikiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego i pomnikiem ofiar katastrofy smoleńskiej w Warszawie.
 
 
Zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie złożył przewodniczący Nowoczesnej Adam Sałapka. Jego zdaniem złamane zostały zakazy zawarte w rozporządzeniu w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii,
 
 
Co na to policja, która każe obywateli mandatami za poruszanie się w grupach, mycie samochodów na myjniach czy bieganie po parku? Odpowiedź pojawiła się na Twitterze Warszawskiej Policji:
 
W związku z obchodami 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej przypominamy, że nie mamy w tym przypadku do czynienia ze zgromadzeniem w trybie ustawy, a poszczególne osoby wykonują  swoje zadania w ramach pełnionych urzędów i funkcji. Podobnie, jak prowadzący relacje dziennikarze.
 
 
Jak piszą dziennikarze Onetu, zaznaczyć należy, że z prawnego punktu widzenia nie doszło do złamania przepisów. Zakaz zgromadzeń nie został złamany, ponieważ nie dotyczy on tych organizowanych przez władze publiczne. Obowiązek zakrywania twarzy wchodzi w życie dopiero w czwartek 16 kwietnia. Przepis dotyczący zachowywania dwumetrowego odstępu z kolei został wprowadzony rozporządzeniem ministra zdrowia, to jest organu władzy wykonawczej i tym samym nie obowiązuje Sejmu jako organu władzy ustawodawczej. W uroczystościach brali udział przedstawiciele obu władz.
 
Przypominamy, że w Wałbrzychu uroczystości związane z otwarciem Skweru Smoleńskiego zostały przełożone na nieustalony jeszcze termin.
 
 
opr.plr
źródło: Onet.pl
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno