Menu

Polski specjalista nie wierzy w brazylijski lek

Jako pierwsi skuteczność swojego tajemniczego leku na koronawirusa ogłosili Brazylijczycy. Prof. Krzysztof Simon twierdzi, że to absurd a zagraniczne media przypominają, że Brazylia już raz przeliczyła się w swoich eksperymentach.

Polski specjalista nie wierzy w brazylijski lek
Dwa dni temu świat obiegła wiadomość przekazana przez ministra nauki i technologii Brazylii. Marcos Pontes powiedział, że naukowcy z tego kraju opracowali skuteczny w 94 proc. lek przeciw Covid-19. Preparat, który ma być testowany w maju, powstał w laboratorium w Sao Paulo. Skuteczność miały potwierdzać testy in vitro a badania na ludziach rozpoczną się w połowie maja.
 
Polski specjalista od chorób zakaźnych, prof. Krzysztof Simon w rozmowie z Wirtualną Polską sceptycznie odnosi się do tych rewelacji.
 
- Dziennie otrzymuję 5-7 różnych pomysłów terapeutycznych. Póki nie będę znał nazwy preparatu, badań klinicznych, na jakim materiale, jakiej grupy, na ile są to badania randomizowane to w ogóle nie mogę sięna ten temat wypowiadać. Każdy wynajduje najdziwniejsze leki, zioła, koloidy, bioprądy i chce leczyć. Tak skomplikowane wydarzenie, jakim jest integracja wirusa, jego działanie patogenne i odpowiedź ustroju... to jest zbyt skomplikowane, żeby ogłaszać "wynaleźliśmy lek". Koncerny amerykańskie pracują pięć lat i nic nie wynalazły. To jest lekka przesada, nie wierzę w takie rzeczy. Może wykorzystują jakieś lokalne zioła, które pomogły indianom ale w tych ziołach jest kilka tysięcy preparatów. Nie mam zdania, uważam że to jest absurd - mówi prof. Simon.
 
Tymczasem jak informuje Gazeta.pl prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zdymisjonował tamtejszego ministra zdrowia Luiza Henrique Mandettę bo jego zdaniem nałożył zbyt duże ograniczenia i rujnuje brazylijską gospodarkę. Nowym szefem resortu został onkolog Nelson Teich.
 
 
Jak donosi Deutsche Welle, Brazylia zanotowała już falstart w badanich nad lekami na koronawirusa. W badaniu finansowanym przez brazylijski rząd wzięło udział 81 pacjentów. Zespół kierowany przez dra Marcusa Lacerde z Instytutu Chorób Tropikalnych w Manaus (stan Amazonia) przez pięć dni podawał połowie badanych dwa razy dziennie dawkę 450 mg chlorochiny - substancji, którą leczy się malarię. Innym pacjentom przez 10 dni podawano każdorazowo dawkę 600 mg chlorochiny. W malarii lek ten podawany jest w niższych dawkach i przez krótszy czas. Dozowanie zastosowane w Brazylii przekroczyło nawet zalecenia władz chińskich i amerykańskich. U pacjentów, którym podawano wyżyszą dawkę leku po dwóch-trzech dniach doszło do zaburzenia akcji serca. Kiedy szóstego dnia zmarło 11 pacjentów, badania natychmiast przerwano.
 
opr.plr
foto: pixabay
źródło: wp.pl, dw.com
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Pinokio (18 kwietnia 2020 13:22)
Ja będę pierwszy, tylko ja.
Co (18 kwietnia 2020 13:04)
Skąd wie,naukowiec!Jak nie wie niech milczy i nie odbiera nadziei ludziom .Albo się wie,albo nie Można przypuszczać ,że za chwilę mogę iść do WC.
Nie ma zdania... (18 kwietnia 2020 12:00)
Nie ma zdania ale uważa że to absurd ???? Absurdem jest taka wypowiedź. Jak uważasz coś za absurd to już masz zdanie na ten temat.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   Brazylia  |   koronawirus  |   lek  |   lekarstwo  |   badania  |   eksperyment  |  

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Tak będzie wyglądało Osiedle przy ul. Piasta w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij