Menu

Nadzieja dla najciężej chorych

Przeprowadzenie niekomercyjnego badania klinicznego u pacjentów z zespołem ostrej niewydolności oddechowej w powikłaniu choroby COVID-19 zakłada projekt badaczy Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum, który otrzymał dofinansowanie Agencji Badań Medycznych.

Nadzieja dla najciężej chorych
Projekt, jak podała w piątek agencja, uzyskał pozytywną rekomendację w ramach szybkiej ścieżki wsparcia dla opracowania szczepionki, terapii i rozwoju technik testów diagnostycznych w walce z koronawirusem.
 
Badanie dotyczy przeprowadzenia niekomercyjnego badania klinicznego I i II fazy u pacjentów z zespołem ostrej niewydolności oddechowej (ARDS, od ang. acute respiratory distress syndrome) w powikłaniu choroby COVID-19. Projektem kierują prof. Marcin Majka i prof. Wojciech Szczeklik.
 
ABM podnosi, że od wybuchu epidemii COVID-19 nie ma innego leczenia ARDS w przebiegu COVID-19 niż wentylacja mechaniczna. Niestety leczenie to jest jedynie częściowo skuteczne, a śmiertelność w tej populacji pacjentów sięga nawet 50 proc.
 
Lek oparty na komórkach mezenchymalnych, czyli tzw. żywy lek, który będzie testowany w badaniu, może zmniejszać stan zapalny wywołany przez koronawirusa. Nowa terapia może prowadzić do obniżenia śmiertelności najciężej chorych pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-Cov-2, a wyniki projektu mają szansę na relatywnie szybkie zastosowane w lecznictwie.
 
 
Na wsparcie badań klinicznych ukierunkowanych na przeciwdziałanie COVID-19 ABM przeznaczy 50 mln zł, a jeśli zaistnieje taka potrzeba, nawet więcej. Nabór wniosków trwa do 30 kwietnia br. (PAP)
 
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ joz/
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

jajec (25 kwietnia 2020 15:59)
Cytuję użytkownika: Rafał
A czy dziewczyna może mi zrobić loda bez gumy i z połykiem i się nie zarazić jeśli jestem chory. ?
Może i na koniec ci go odgryść
Pilot (25 kwietnia 2020 10:12)
Cytuję użytkownika: Lukasz
A czy można lizać cipe i się nie zarazić. ?
Idź się spytaj mamusi pochwal się jaki jesteś ....
Pilot (25 kwietnia 2020 10:10)
Cytuję użytkownika: Rafał
A czy dziewczyna może mi zrobić loda bez gumy i z połykiem i się nie zarazić jeśli jestem chory. ?
Idź się spytaj mamusi pochwal się jaki jesteś..
Pan (25 kwietnia 2020 9:57)
Cytuję użytkownika: Rafał
A czy dziewczyna może mi zrobić loda bez gumy i z połykiem i się nie zarazić jeśli jestem chory. ?
Cytat.Lukasz.Ot i cała patologia wałbrzyska.Cham,chama,chamem pogania! Poczytaj wpis twojej rodzinie.Pochwal się jakiego debila spłodzili.Patologia do potęgi entej.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   koronawirus  |   covid-19  |   lek  |   terapia  |   badania  |   eksperyment  |  

Prawie 2,4 tys zakażeń koronawirusem w ciągu tygodnia

Siatkarska sobota na Hali Wałbrzyskich Mistrzów

Polska - Meksyk na Mistrzostwach Świata. Kto wygra mecz?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij