Menu

Tylko część zasiłków opiekuńczych zostanie przedłużona

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że rząd przygotowuje się do uruchomienia specjalnego programu opieki nad dziećmi i tylko rodzice, którzy nie będą mogli z niego skorzystać będą mogli liczyć na przedłużenie zasiłków opiekuńczych.

Tylko część zasiłków opiekuńczych zostanie przedłużona

- Wraz z podjęciem dezycji o przedłużeniu zamknięcia szkół do 24 maja, będziemy dwutorowo starali się ulżyć i pomóc rodzicom, którzy są w coraz trudniejszej sytuacji. Nie ma co ukrywać, jest to bardzo trudny problem społeczny, dylemat który bardzo ciężko rozwiązać, ponieważ on zostałby rozwiazany wtedy, kiedy byśmy hipotetycznie dopuścili dzieci do uczęszczania do szkół i przedszkoli. Jednak z uwagi na decyzję epidemiologów i Ministerstwa Zdrowia ten etap został przesunięty. Z jednej strony już na początku przyszłego tygodnia przedstawimy to, co sygnalizowaliśmy a więc sposób przygotowania i umożliwienia opieki nad dziećmi w wieku przedszkolnym oraz klas 1-3 a z drugiej strony dla tych rodziców, którzy nie będą mogli skorzystać z tej opieki lub z różnych względów nie będzie mogła ona być sprawowana, podjąłem decyzję o przedłużeniu zasiłku opiekuńczego - powiedział Premier Mateusz Morawiecki.

 

W piątek Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest przedłużony na najbliższy tydzień. Tego samego dnia zawieszenie zajęć w szkołach i przedszkolach zostało przedłużone do 24 maja. Dotychczasowe przepisy przewidywały jednak, że okres pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego zakończy się 26 kwietnia.
 
Rodzice dziecka do 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego w razie zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły z powodu zagrożenia koronawirusem. Na tych samych zasadach zasiłek przysługuje także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
 
Przepisy przyznają także prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą w przypadku zamknięcia z powodu koronawirusa placówki, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna.
 
 
O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.
 
Zasiłek opiekuńczy jest wypłacany za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który wystąpi o jego wypłatę.
 
Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach. (PAP)

 

plr

foto: pixabay

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Wasz premier (26 kwietnia 2020 3:23)
Do roboty leniuchy
Weta (25 kwietnia 2020 17:11)
Kto niby będzie się opiekował dziećmi klasa I_IIi Nauczyciel będzie narażał się.Fxieci również są nosicielami koronawirusa!Opiekunowie mają rodziny, tak jak dzieci,które mogą przenieść zarazę z domu.Aby wejść do przychodni trzeba się umówić telefonicznie z zaostrzonymi rygorami.Wchodzac do szkoły kto będzie oceniał stan zdrowotny dziecka.Nie wyobrażam sobie siedzącego dziecka przez 8 godzin w maseczce i rękawicach a opiekuna w przyłbicy
Kolo (25 kwietnia 2020 15:52)
Artykuł nic nie wnosi nowego

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   przedszkola  |   szkoły  |   zasiłek opiekuńczy  |   dzieci  |   opieka  |   rodzice  |  

Gość Dnia - Patryk Wild

Ile zapłacimy za miejsce w przedszkolu? Rusza nabór

Ruszyli w miasto... Roman Szełemej zbiera podpisy

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij