Menu

Nowe laboratorium do testowania na koronawirusa

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Legnicy rozpoczęło działalność nowe laboratorium wykonujące testy w kierunku zakażenia koronawirusem. W Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc natomiast wprowadzono szybkie testy serologiczne.

Nowe laboratorium do testowania na koronawirusa
O uruchomieniu kolejnego na Dolnym Śląsku laboratorium, w którym wykonywane będą testy na obecność COVID-19 poinformował we wtorek podczas telekonferencji wicemarszałek województwa Marcin Krzyżanowski.
 
Wicemarszałek podkreślił, że nowe laboratorium powstało we współpracy samorządu województwa z wrocławskim Uniwersytetem Medycznym.
 
W laboratorium badania wykonywane będą metodą real-time PCR z wykorzystaniem platformy molekularnej BD MAX. Czas oczekiwania na wynik wyniesie około czterech godzin. Krzyżanowski dodał, że przez weekend wykonano testowo badania pacjentów dodatnich oraz ujemnych, by skalibrować urządzenie.
 
Aparat będzie w stanie przeprowadzić do 100 testów na dobę. Wicemarszałek wskazał, że własne laboratorium usprawni pracę szpitala, który posiada wydzieloną część do leczenia pacjentów chorych na COVID-19 oraz innych placówek medycznych w tej części województwa, w tym szpitala zakaźnego w Bolesławcu, który obecnie pracuje nad stworzeniem własnego laboratorium.
 
- W walce z COVID-19 kluczowym jest możliwość sprawnego i szybkiego wykonania testów. Szybka diagnostyka równa się szybkiej reakcji, co w wielu przypadkach pomaga uchronić szpitale przed wyłączaniem z działalności części swoich oddziałów. Cieszę się, że również szpital w Legnicy będzie zabezpieczony w tym zakresie. Wspólnie z dyrektorami naszych szpitali pracujemy nad uruchomieniem kolejnych laboratoriów - zapowiedział wicemarszałek.
 
Na Dolnym Śląsku testy na obecność koronawirusa przeprowadzane są obecnie w pięciu laboratoriach. Od początku kwietnia próbki z regionu badane są też w laboratorium w Dreźnie. To przede wszystkim testy personelu medycznego pracującego w dolnośląskich placówkach medycznych.
 
 
Krzyżanowski poinformował też, że od piątku w Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc we Wrocławiu przeprowadzane są testy serologiczne, które badają obecność przeciwciał we krwi.
 
- Takie szybkie testy, gdzie wynik znany jest już w ciągu godziny, nie są tak dokładne jak testy genowe, ale mogą być właśnie stosowane w takim pierwszym podejściu do pacjenta. Obecność przeciwciał może wskazywać na to, że pacjent jest zarażony, a być może już przechorował infekcję. Na potwierdzenie zakażenia zawsze stosowany jest jeszcze ten dokładny test, wykonywany przy użyciu metody PCR - tłumaczył.
 
Jak dodał, w DCChP leczeni są m.in. pacjenci onkologiczni, którzy są szczególnie narażeni na zakażenie koronawirusem, gdyż ich odporność jest obniżona. (PAP)
 
Autorka: Agata Tomczyńska
ato/ lena/
 
opr.plr
foto: UMWD / archiwum
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Starszy księgowy (29 kwietnia 2020 3:44)
Czy te testy na koronowiursa są tak rzetelne jak media, które o nim piszą? :-)

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Legnica  |   koronawirus  |   laboratorium  |   testy  |   testowanie  |   covid-19  |  

Prezydent zapowiada remont dróg

Duża akcja poszukiwawcza — zaginął Robert Stec

Wałbrzyski Budżet Obywatelski - 4,5 mln. zł. Kiedy można składać...

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij