Dziś Dzień Flagi RP oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą

- W polskim kalendarzu są takie dni, których nawet pandemia koronawirusa nie jest w stanie nam odebrać. To dzień Polonii i Polaków za granicą - mówi Premier Mateusz Morawiecki

- Co roku 2 maja ze szczególną mocą podkreślamy, że Polska liczy sobie 38 milionów obywateli. Polska to 60 milionów Polek i Polaków, żyjących na całym świecie. To nie przypadek, że tego samego dnia obchodzimy także Święto Flagi - te dwa kolory łączą nas ze sobą najściślej. W nich mieści się całe spektrum naszych historii, emocji i marzeń - powiedział szef rządu jednocześnie składając podziękowania.

 

Święto Flagi obchodzone jest na mocy nowelizacji Ustawy o godle, barwach i hymnie RP, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 roku. 

 

Wybór daty poprzedzony był wydarzeniami z 2 maja 1945r  kiedy flaga polska została zawieszona w Berlinie na Reichstagu oraz na Kolumnie Zwycięstwa. 

 

- Święto ustanowiono na wzór innych krajów, przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, gdzie zostało po raz pierwszy ustanowione na pamiątkę uchwalenia pierwszej flagi amerykańskiej z 1777r - wyjaśniał dla PAP w 2018r Andrzej Bebłowski z Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. 

 

Barwy narodowe mają także swoje symboliczne znaczenie.

 

- Kolor biały symbolizuje łagodność, przyjaźń oraz dobrobyt, a kolor czerwony - krew, walkę o suwerenność, walkę o niepodległość - powiedział Beblowski

 

szl

foto: użyczone/KPRM

źródło: PAP.pl

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno