Menu

Pracownicy transgraniczni bez obowiązkowej kwarantanny

Mieszkańcy przygranicznych miejscowości, którzy na co dzień pracują za granicą nie będą musieli od poniedziałku (4 maja) przechodzić 14-dniowej kwarantanny. 


 
 
Pracownicy transgraniczni bez obowiązkowej kwarantanny
Granice Polski zamknięte zostały 15 marca, każdy obywatel Polski wracający z zagranicy do kraju musiał przejść 14-dniową kwarantannę. Z obowiązku zwolnieni byli opracownicy transgraniczni, ale od 27 maraca obowiązek kwarantanny objął ich również.  Decyzję podjęły polskie władze by ograniczyć rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa. To duży problem dla mieszkańców rejonu przygranicznego, którzy na co dzień pracowali w Czechach czy w Niemczech. Niektóre zakłądy pracy zapewniłały miejsca noclegowe, jednak nie wszystkie. Rozwiązaniem był urlop, chorobowe, wynajęcie mieszkania za granicą lub rezygnacja z pracy. Od poniedziałku (4 maja) nie będzie już tego obowiązku. 

Od dnia 4 maja będą mogli wrócić do pracy  (...) nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny. Po analizach epidemiologicznych i we współpracy z rządami wspomnianych krajów oraz po konsultacjach z samorządami podjęliśmy wspólnie tę ważną decyzję, na którą czekali pracownicy transgraniczni i ich rodziny - informował w mediach społecznościowych premier Mateusz Morawiecki. 

Nie do końca zadowoleni są ci, którzy chcieliby odwiedzić rodzinę mieszkajacą tuż za granicą - oni nadal będą objęci kwarantanną gdy wrócą po odwiedzinach rodziny za granicą.  W ubiegłym  tygodniu blisko 500 osób protestowało na granicy (w sąsiadujących miastach: polskim Zgorzelcu i niemieckim Görlitz).
 
Premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych: 
(...) musimy pamiętać, że przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko. Dlatego wyważenie interesu ekonomicznego pracowników transgranicznych i bezpieczeństwa waszych wspólnot samorządowych to spacer po linie. 
 
 
 
kama
foto: Dolnośląska Policja
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Ja2 (8 maja 2020 20:10)
Cytuję użytkownika: Fluorescent
A ja wam powiem tak to jest powolne likwidowanie Unii Europejskiej. Zamykanie granic, przy czym sadzenie masakrycznych kar dla zwykłych ludzi. I pompowanie sztucznej kasy w medycznych. Żaden koronawirus nie zabija. Podpinają pod zwykła grupę wszystkie zgony... drugie dno w tym aż się lśni jak na tacy
Brak mi słów jak czytam takie rzeczy... Koronawirus zabija, koronawirus to nie wirus grypy.
Fluorescent (5 maja 2020 15:03)
A ja wam powiem tak to jest powolne likwidowanie Unii Europejskiej. Zamykanie granic, przy czym sadzenie masakrycznych kar dla zwykłych ludzi. I pompowanie sztucznej kasy w medycznych. Żaden koronawirus nie zabija. Podpinają pod zwykła grupę wszystkie zgony... drugie dno w tym aż się lśni jak na tacy
daniel (5 maja 2020 14:09)
A pomyślał ktokolwiek o tym, że w Niemczech jest obowiazkowa kwarantanna od dawna i wracając szczęśliwy od rodzinki, KAŻDY wjeżdżający do Niemiec musi zgłosić się do urzędu w mieście gdzie przebywa? Jest jeden warunek gdy osoba przebywała poza granicami Niemiec poniżej 48h nie podlega kwarantannie. Powyżej jest obowiazkowa. Utajnienie i nie zgłoszenie tego faktu niemievkim służbom skutkuje bardxo wysokimi karami. Na stronach krajów zwiazkowych są wszystkie informacje takze po polsku.
Ja (5 maja 2020 8:03)
Ludzie czytacie że zrozumieniem. Przekraczać granicę mogą pracownicy przygraniczni i transgraniczni, czyli tacy co Conajmniej raz w tygodniu przyjeżdżają do domu, np. na weekend. Na granucy niemieckiej wymagają okazania umowy o pracę. Jeśli chodzi o Czechy, to taki test jest ważny 2 tygodnie, czyli de facto należałoby zarobić w miesiącu dwa.
Edi (5 maja 2020 7:22)
No i dobrze Czesi wymyślili.
Księgowy (4 maja 2020 22:00)
Cytuję użytkownika: Rikus
I co z tego skoro czesi wymyślili sobie że każdy pracownik transgraniczni musi okazać negatywny test na Covid19 i to co miesiąc.A koszt takiego testu to około 600zł.Kto więc o zdrowych zmysłach bedzie wydawał co miesiąc tyle kasy?
Ten co ma rodzinę i kredyty do spłacenia.
Darek (4 maja 2020 20:47)
Każdy kto przekroczy granice od 4 maja pracujący w Niemczechnie ważne gdzie potrzebuje umowę o pracę i nie obowiązuje go kwarantanna.
Andrzej (4 maja 2020 20:25)
A co z nami co pracują w Niemczech i nie przekraczają codziennie granicy my nadal musimy przechodzić tą kwaranntane pan Morawiecki zapomniał????
Rikus (4 maja 2020 18:41)
I co z tego skoro czesi wymyślili sobie że każdy pracownik transgraniczni musi okazać negatywny test na Covid19 i to co miesiąc.A koszt takiego testu to około 600zł.Kto więc o zdrowych zmysłach bedzie wydawał co miesiąc tyle kasy?
Księgowy (3 maja 2020 22:40)
Cytuję użytkownika: Poli
Cytuję użytkownika: Starszy księgowy
Pan Morawiecki powinien być postawiony przed trybunał stanu za rozpieprzenie polskiej gospodarki na wiele lat.
To Go postaw.Chory człowieku!
Trybunał to mało: Sąd polowy i stryczek dla niszczycieli Polski i rozpieprzających życie Polakom.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Maksymilian F. zatrzymany. Prawdopodobnie usłyszy zarzut próby...

Obława zakończona: mężczyzna poszukiwany w związku ze strzelaniną w...

Policja szuka sprawcy strzelaniny. Wyznaczono nagrodę - 100 tys. zł

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij