Menu

Nanoprzeciwciała lamy mogą pomóc w walce z koronawirusem

Podawana do oskrzeli kombinacja nanoprzeciwciał wytwarzanych przez organizm lamy mogłaby chronić przed atakiem SARS-CoV-2. O pracach naukowców szukających leku na infekcję wywołaną koronawirusem informuje pismo „Cell”.

Nanoprzeciwciała lamy mogą pomóc w walce z koronawirusem
Aby zwalczać patogeny takie, jak bakterie czy wirusy, lama (oraz inne wielbłądowate, na przykład alpaka) wykorzystuje nie tylko przeciwciała podobne do ludzkich, ale także znacznie mniejsze od nich nanoprzeciwciała (nanoparticles). To małe białka, posiadające wszystkie strukturalne i funkcjonalne właściwości łańcucha ciężkiego typowych przeciwciał. Różni je masa, która w przypadku nanoprzeciwciała jest mniej więcej dziesięciokrotnie mniejsza od zwykłego przeciwciała.
 
Naukowcy z University of Texas (UT) w Austin, National Institutes of Health oraz belgijskiego uniwersytetu w Gandawie (Ghent University) połączyli dwa wyizolowane od lamy nanoprzeciwciała, tworząc przeciwciało VHH-72Fc, wiążące się z białkiem (spike protein) tworzącym charakterystyczne dla SARS-CoV-2koronawirusa wypustki (spikes). Dzięki temu wirus utracił zdolność do atakowania komórek (przynajmniej w kulturach komórkowych). Dla bezpieczeństwa na tym etapie badań wykorzystano wirusa o cechach SARS-Cov-2, który nie jest zdolny do zakażenia ludzi.
 
Pierwsze badania ruszyły jeszcze w roku 2016, gdy za poważne zagrożenie uważano dwa inne koronawirusy: SARS-CoV-1 oraz MERS-CoV. Aby wytworzyć odpowiednie nanoprzeciwciała, naukowcy wstrzykiwali lamie – mającej wówczas 9 miesięcy samicy o imieniu Winter - białko typowe dla wypustek koronawirusów. Sześć tygodni później z pobranej od lamy krwi udało się wyizolować nanoprzeciwciała przeciwkoSARS-CoV-1. (Nawiasem mówiąc Winter wciąż żyje; wraz ze 130 lamami i alpakami przebywa w gospodarstwie na belgijskiej wsi).
 
Kiedy pojawił się SARS-CoV-2 i wywołał pandemię COVID-19, naukowcy zastanawiali się, czy nanoprzeciwciała przeciwko SARS-CoV-1 są skuteczne również wobec nowego wirusa. Jak wykazały dalsze badania, wiązały się one z SARS-CoV-2, ale dość słabo. Dopiero dzięki połączeniu dwóch nanoprzeciwciał udało się uzyskać pierwsze przeciwciało, które neutralizuje zarówno SARS-CoV-1, jak i SARS-CoV-2.
 
Naukowcy próbują lepiej poznać te mechanizmy. Na razie przygotowywane są badania przedkliniczne na zwierzętach, takich jak chomiki lub małpy. Bardziej odległym celem jest opracowanie leczenia, które pomagałoby ludziom tuż po zakażeniu wirusem.
 
 
- Szczepionki trzeba podawać na miesiąc lub dwa przed zakażeniem, aby zapewniły ochronęW przypadku terapii przeciwciałami podaje się bezpośrednio przeciwciała, które powinny zapewniać ochronę. Przeciwciała można by wykorzystać także do leczenia osób które już zachorowały, aby zmniejszyć ciężkość choroby – powiedział prof. Jason McLellan z UT Austin. 
 
Podawanie nanoprzeciwciał (bezpośrednio do oskrzeli) mogłoby być szczególnie pomocne w przypadku najbardziej narażonych grup – na przykład osób starszych, nie zawsze w pełni reagujących na szczepionki – czy też pracowników opieki zdrowotnej. (PAP)
 
Autor: Paweł Wernicki
pmw/ zan/
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Lolek (5 maja 2020 23:48)
Psie wymioty leczą SARS-CoV-2 w 115%.
jbk (5 maja 2020 23:08)
hahah i tyle w tym temacie http://google.com

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Świat  |   koronawirus  |   covid-19  |   badania  |   lek  |   szczepionka  |   przeciwciała  |  

Ponad 3 tysiące zakażeń w tydzień

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij