Menu

Lewiatan: 5% firm już się zamyka, 43% wytrzyma góra 2 miesiące

Badanie sytuacji polskich firm przeprowadzone przez Konferedację Lewiatan pokazuję skalę problemu, z jakim mierzą się obecnie przedsiębiorcy i jak z niepokojem patrzą w przyszłość.
Lewiatan: 5% firm już się zamyka, 43% wytrzyma góra 2 miesiące
Zdecydowana większość badanych przedsiębiorców (71%) uważa, że odmrażanie gospodarki jest dziś jednym z kluczowych zadań rządu. Niestety, 75% jest przekonanych, że brak jasnej strategii odmrażania gospodarki ma negatywne konsekwencje gospodarcze i społeczne. A 49% firm podkreśla, że brak współpracy administracji  rządowej i samorządowej utrudnia zarządzanie sytuacją kryzysową.
 
Na pytanie, „jakie działania podjęła firma, aby poradzić sobie w bieżącej sytuacji”, 67% respondentów odpowiedziało, że wprowadziło nadzwyczajne oszczędności, a 60% zaangażowało oszczędności (rezerwy kapitału). Zdaniem 51% badanych firm ich sytuacja, w porównaniu do okresu sprzed pandemii zdecydowanie się pogorszyła.
 
Przedsiębiorcy mają coraz większe problemy z prowadzeniem biznesu. Obawiają się, że dalsze zamrożenie gospodarki negatywnie wpłynie na funkcjonowanie firm. Już obecnie 5% badanych nie jest w stanie utrzymać firmy i podjęła działania w kierunku jej likwidacji, 43% wytrzyma jeszcze 1-2 miesiące, a  20% przetrwa 3-4 miesiące.

 

- W walce z pandemią zdrowie zawsze powinno  być na pierwszym  miejscu. Nie możemy jednak zapominać, że zamrożenie gospodarki przynosi wymierne straty  i przekłada się na pogorszenie kondycji firm, zwolnienia pracowników czy obniżanie wynagrodzeń. Z naszego badania wynika, że coraz więcej firm boi się, że może sobie nie poradzić, jeśli stan zamrożenia gospodarki będzie się przedłużał – mówi Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.
 
 
- Konfederacja Lewiatan jest współautorem  licznika strat spowodowanych restrykcjami związanymi z walką z koronawirusem. Wynika z niego, że codziennie polska gospodarka traci ponad 2 mld zł. Te straty urosły już do niemal 107 mld zł. Dlatego tak ważne i pilne jest odmrażanie, w sposób bezpieczny, działalności gospodarczej. Firmy oczekują na zdecydowane i spójne działania rządu i współpracę z  samorządami. Poglądy polityczne nie mają tu żadnego znaczenia.  Najważniejsza jest przyszłość gospodarki - dodaje baczewski
 
Z badania wynika, że przedsiębiorcy nastawieni są przede wszystkim na utrzymanie swoich firm i zespołów. Większość wprowadza oszczędności i angażuje swoje oszczędności, relatywnie niewielu decyduje się na zwolnienia i obniżki wynagrodzeń. Jednak bez wsparcia z zewnątrz nie są w stanie wytrzymać długo. Dlatego z niecierpliwością czekają na środki z tzw. Tarczy Finansowej oraz na pozytywne decyzje o wsparciu przewidzianym w ramach Tarczy Antykryzysowej. Niestety, z sygnałów jakie otrzymujemy od firm, uzyskanie  obiecanego wsparcia  jak dotąd, nie jest ani tak szybkie, ani tak łatwe, jak zapowiadano.
 
Konfederacja Lewiatana badanie online przeprowadziła w dniach 27-30 kwietnia 2020 r. na próbie 302 przedsiębiorców.
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Ja2 (8 maja 2020 22:41)
Skąd Wy bierzecie to chipowanie ludzi...?
Starszy księgowy (6 maja 2020 22:53)
Wszystko idzie zgodnie z zaplanowanym scenariuszem, po tej wykreowanej pandemii, przyjdzie mega kryzys, wysokie bezrobocie, inflacja, bieda i przestępczość. Ludzie w obawie przed przestępczością sami będą domagali się ograniczenia własnych praw, chipowania i stałej inwigilacji.
Księgowy (6 maja 2020 22:13)
#dalej siedzcie w domu i łykajcie te bzdury.Dobranoc.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   biznes  |   przedsiębiorcy  |   koronawirus  |   covid-19  |   firmy  |   oszczędności  |   kryzys  |  

Lokalne Centrum Biznesu powstało w Jaworzynie Śląskiej

Poranek z promilami

Wałbrzych — miasto bez dworca autobusowego

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij