Bierzmowanie - czy nie boją się koronawirusa ?
Mimo pandemii koronowirusa, w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu 14 maja ma odbyć się bierzmowanie.  
 
 
- Jestem zbulwersowana, jak można robić bierzmowanie w takim czasie, tym bardziej, że komunie zostały przeniesione na wrzesień – mówi jedna z oburzonych czytelniczek, która prosi o zachowanie anonimowości. 
 
Bierzmowanie ma odbyć się w kościele 14 maja. Uczestniczyć w nim będzie 60-cioro nastolatków. Każdemu dziecku towarzyszyć będzie rodzic – to już 120 osób. Zapewne w bierzmowaniu chciałaby uczestniczyć także rodzina.
 
Świdnicka Kuria decyzję o organizacji bierzmowania zostawia proboszczom parafii, nie widzi jednak przeciwskazań, by bierzmowanie odbyło się. 
 
- Po rozmowie z księdzem proboszczem (red. proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu, Jan Gargasewicz) otrzymałem informacje, że sakrament bierzmowania ma odbyć się w podanym terminie (red. 14 maja), wszelkie sprawy przygotowania w czasie obecnej sytuacji epidemii zostały przedyskutowane z rodzicami, którzy podjęli stosowne decyzje i wyrazili zgodę - mówi rzecznik Świdnickiej Kurii Biskupiej, ksiądz Daniel Marcinkiewicz. 
 
Każdemu dziecku w kościele ma towarzyszyć jeden rodzic, w sumie w świątyni przebywać ma 120 osób.
 
- Będą przestrzegane wszystkie wymogi które zostały wydane w rozporządzeniu przez władze państwowe i sanitarne. W związku z tym nie widzimy tutaj przeszkód co do samego sakramentu, który ma odbyć się w tej parafii - dodaje ksiądz Daniel Marcinkiewicz. 

 
Spowiedź i komunia – wytyczne Kurii
 
W kwestii spowiedzi, ksiądz może wysłuchać penitenta w konfesjonale lub w pomieszczeniu, gdzie przebywać będzie tylko ksiądz i penitent i zostaną zachowane wszystkie wytyczne dotyczące bezpieczeństwa.
 
- Komunia może być udzielana na rękę bądź tradycyjnie podana do ust w zależności od osoby, która przyjmuje ten sakrament. To osoba podejmuje czy chce przyjąć na dłoń, czy chce przyjąć tradycyjnie do ust – mówi ksiądz Marcinkiewicz. 
 
Jak będzie wygladała spowiedź i komunia w Podwyższenia Krzyża Świętego w Wałbrzychu  podczas bierzmowania? 
 
- O to bardzo proszę zapytać księdza proboszcza (...) on jest za tą całą uroczystość odpowiedzialny – mówi rzecznik świdnickiej Kurii, ksiądz Daniel Marcinkiewicz.
 
Proboszcz Jan Gargasewicz był dla nas nieuchwytny. W czwartek, gdy dzwoniliśmy się do kancelarii, usłyszeliśmy, że proboszcz jest bardzo zajętym człowiekiem. Zostawiliśmy numer telefonu z prośbą by oddzwonił i poinformował jak będzie przebiegało bierzmowanie, proboszcz jednak jest nadal nieuchwytny i nie oddzwonił. 
 
Jak nas poinformowała czytelniczka, która chciał porozmawiać z proboszczem i podobnie jak my zapytać o przebieg bierzmowania, usłyszała odpoweidź że „proboszcza nie ma i raczej będzie nieuchwytny". 

 
Czy świdnicka kuria rekomenduje organizacje sakramentu bierzmowania ? 
 
- Jest wydany specjalny komunikat, datowany na 4 maja, w jednym z punktów jest zapis, że decyzje w tej sprawie powinny być podejmowane w uzgodnieniu pomiędzy księdzem proboszczem, katechetami, rodzicami dzieci i młodzieży i zawsze należy przestrzegać wymogów wydanych przez władze państwowe i sanitarne. Rozmawiałem z księdzem proboszczem i zostały te wszystkie punkty omówione i nie widzi się przeciwskazań by ten sakrament został udzielony – rzecznik Świdnickiej Kurii Biskupiej. 
 
Czy będą bierzmowania w innych parafiach? Świdnicka Kuria Biskupia nie posiada takich informacji.
 
 
Czy można przełożyć bierzmowanie? 
 
Przygotowanie do bierzmowania trwa od kilku miesięcy. Jak poinformowała nas czytelniczka, rodzice dzieci wpłacali różne kwoty związane z organizacja bierzmowania. 
 
- Nie pamiętam już jakie to były kwoty, ale nie bardzo rozumiem o co chodzi. W przypadku gdyby bierzmowanie nie odbyło się to nie byłoby pieniędzy z tacy? Czy o to chodzi? I czy faktycznie nie można przełożyć bierzmowania na inny termin ?  - pyta czytelniczka.

Wytyczne sanepidu
kama
foto: walbrzych24.com
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno