MZB też będzie gromadzić deszczówkę

Niedawna susza sprawiła, że większość z nas na powrót zainteresowała się racjonalnym wykorzystywaniem wody, jej oszczędzaniem, a nawet odzyskiwaniem. Wychodząc naprzeciw potrzebom – zarówno środowiska, jak i mieszkańców Wałbrzycha, Miejski Zarząd Budynków rozpoczyna wdrażanie projektu odzyskiwania wody deszczowej.

- Wytypowaliśmy kilkanaście budynków komunalnych, przy których znajdują się tereny zielone, np. ogródki czy trawniki, do których podlewania wykorzystywano dotychczas bieżącą wodę pitną – mówi Kacper Nogajczyk, prezes MZB sp. z o. o. w Wałbrzychu. – W najbliższym czasie przy pierwszych z nich pojawią się zbiorniki, które będą gromadziły wodę spływającą rynnami z dachów. Taka woda będzie mogła być później wykorzystywana czy do podlewania, czy też do podstawowych prac porządkowych - dodaje.
 
Czy takie rozwiązanie ma sens?
 
- Ma, i to bardzo duży. Testowy zbiornik zainstalowany został na terenie naszej spółki. Pozyskana w ten sposób woda nadaje się do podlewania roślin, co daje nie tylko oszczędność jej zasobów, kosztów, ale także jest zwyczajnie poręczne, ponieważ zbiornik jest wyposażony w kran spustowy – podsumowuje Kacper Nogajczyk.
 
Planowany montaż zbiorników przy budynkach komunalnych to kolejne działanie Gminy Wałbrzych w zakresie tzw. małej retencji. Dotychczas podobne zbiorniki – ponad 30, stanęły przy placówkach oświatowych, m.in. przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1.
 
opr.plr
foto: użyczone / MZB w Wałbrzychu
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno