Jak wysłać paczkę kurierską inaczej

Standardowa procedura nadania paczki kurierskiej wygląda mnie więcej tak: wchodzisz na stronę operatora lub pośrednika, zakładasz konto w systemie, wypełniasz odpowiedni formularz, płacisz, a potem idziesz do punktu obsługi albo paczkomatu i tam nadajesz paczkę. Poniższy tekst wyjaśnia jak zrobić to na dwa nieco inne sposoby, które udostępnia kurier InPost.

Głównym przyczynkiem do sławy InPostu jest sieć kilku tysięcy niezwykle popularnych paczkomatów, ale operator ma w portfolio również usługi kurierskie. Ta gałąź działalności firmy zrobiła zresztą zawrotną karierę od czasu uruchomienia pionu usług kurierskich InPost w 2015 roku. Przez te parę lat InPost zdołał się wspiąć na pozycję trzeciej najczęściej wybieranej firmy kurierskiej w polskiej branży e-commerce (wg raportu “E-commerce w Polsce 2019: Gemius dla e-commerce Polska”). Ten sukces operator zawdzięcza przede wszystkim integracji usługi kurierskiej i paczkomatów, ale nie bez znaczenia jest też fakt, że regularnie zajmuje czołowe pozycje w badaniach jakości usług i zadowolenia klienta (np. tych prowadzonych przez Polski Instytut Badań Jakości PIBJA).

Jak wysłać paczkę kurierem bez wychodzenia z domu
Zaczniemy może od opcji najmniej nadzwyczajnej. W rzeczy samej, w niektórych firmach jest to standard (chociaż na ogół to są te firmy o dużo wyższych cenach). Chodzi o odbiór paczek od nadawcy przez kuriera. InPost udostępnia tą opcję klientom posiadającym konto w Managerze Paczek, a koszt tej usługi to niecałe 5 zł. Przy nadaniu większej liczby przesyłek cena spada aby w końcu osiągnąć zero przy nadaniu pięciu lub więcej paczek na raz. Trzeba tylko uprzedzić, że do nadawania wielu paczek na raz służy osobna funkcja nieco odmienna od procedury opisanej poniżej.


Jak więc wysłać paczkę kurierem InPost z odbiorem od nadawcy? Krok po kroku:

  • Zaloguj się do Managera Paczek i kliknij opcję “wyślij przesyłki”
  • W formularzu nadania wybierz “kurier” jako formę dostawy
  • Wypełnij formularz podając dokładne dane odbiorcy (w tym imię i nazwisko, dokładny adresu dostawy, numer telefonu i adres e-mail)
  • określ gabaryt przesyłki
  • wybierz miejsce nadania. Zamiast jednej z dwóch standardowych opcji (nadanie w paczkomacie lub w Punkcie Obsługi Paczek) wybierz: "Utworzę zlecenie odbioru - przesyłkę odbierze kurier InPost (usługa dodatkowo płatna)". I wybierz jeden ze swoich punktów odbioru z listy.

No właśnie. Kurier nie przyjedzie po paczki gdziekolwiek - trzeba wcześniej zdefiniować punkt (lub punkty) odbioru przesyłek. Możesz to zrobić w ustawieniach panelu “Moje Konto”, w zakładce “Nowy punkt odbioru”. Znajdziesz tam formularz, w którym możesz podać adres nowego punktu nadania przesyłek. Ponieważ InPost weryfikuje te adresy, co może potrwać do 24 godzin, lepiej jest zrobić to zawczasu, zanim zdecydujesz się na nadawanie przesyłek. Po wybraniu punktu nadania możesz zatwierdzić i opłacić przesyłki, po czym pozostanie ci już tylko czekać na kuriera, który przyjedzie po paczki. Jest to idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na agorafobię, będących na kwarantannie, lub w areszcie domowym. Albo po prostu dla zabieganych wysyłających dużo paczek, sprzedawców Allegro itp.

Jak wysłać paczkę kurierem bez rejestracji
Jeżeli jednak nie masz i nie nie chcesz mieć konta w systemie operatora, to odpowiednim dla ciebie rozwiązaniem jest oferowana przez InPost usługa Szybkie Nadania. Pozwala ona na przygotowanie przesyłki do nadania on-line, bez rejestracji, poprzez prosty formularz. Po wejściu na stronę usługi (szybkienadania.pl), po pierwsze wybierz formę przesyłki (paczkomatowa lub kurierska) i odpowiedni do jej rozmiaru gabaryt. Pamiętaj, że przesyłkę będziesz nadawać w paczkomacie, więc kluczowe jest ustalenie, do której skrytki w maszynie twoja paczka się zmieści. Następnie wskaż paczkomatu nadawczy. W kolejnym kroku musisz podać dane nadawcy i odbiorcy. Dla przesyłek paczkomatowych wystarczy imię, nazwisko, adres e-mail i numer telefonu, ale mówimy tu o nadaniu paczki kurierem, więc musisz także podać dokładny adres, pod który ma być dostarczona przesyłka.


Dla twojej wygody po prawej stronie umieszczono okienko zawierające podsumowanie wszystkich twoich wyborów (dotyczących przesyłki, nie życiowych niestety) i wynikającą z tych wyborów cenę usługi. Po zaakceptowaniu regulaminu opłać przesyłkę przelewem on-line. Wtedy będziesz mógł wydrukować etykietę nadawczą, którą nakleisz na paczkę. Paczkę zanieś do wskazanego wcześniej paczkomatu nadawczego. Zeskanuj kodu z etykiety, a otworzy się odpowiednia skrytka. Po jej zamknięciu przesyłkę możesz uznać za nadaną.
 

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno