Menu

Jutro III etap odmrażania - co nam będzie wolno?

W sobotę opublikowano nowe rozporządzenie premiera Mateusza Morawieckiego, regulujące wszystkie obowiązujące zasady. Otwierają się restauracje i salony fryzjerskie. Jest dużo precyzyjnych warunków.

Jutro III etap odmrażania - co nam będzie wolno?
Kolejny etap odmrażania gospodarki wchodzi w życie. W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie premiera w tej kwestii. Zawiera wszystkie szczegółowe wytyczne.
 
Przekraczanie granicy i kwarantanna
Zgodnie z nim cały czas wstrzymane jest przemieszczanie się pasażerów pociągami z przekraczaniem granicy Polski. Cały czas osoby, wjeżdżające do naszego kraju muszą przekazać funkcjonariuszowi Straży Granicznej informację nt. adresu zamieszkania bądź miejsca, w którym będzie ona przebywać oraz numer telefonu oraz odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę.
 
Zwolnieni z odbycia kwarantanny są jedynie załogi samolotów, rybacy, marynarze, kierowcy tirów, żołnierze, rolnicy, którzy maja gospodarstwo rolne po obu stronach granicy, pracownicy zagraniczni pracujący w Polsce bądź Polacy pracujący w państwach UE, uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce, dzieci, które chodzą do przedszkoli w sąsiadujących z RP krajami.
 
Jednak osoby te oraz opiekunowie uczniów i dzieci, o których mowa przekraczając granicę, są obowiązani udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej wykonywanie czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) albo pobieranie nauki lub objęcie wychowaniem przedszkolnym w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.
 
Sanepid będzie mógł skrócić bądź zwolnić z odbywania kwarantanny także w wyjątkowych sytuacjach.

 

Imprezy, wystawy, kluby fitness i place zabaw
Cały czas nie może być prowadzona działalność związana z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce.
 
Wyjątkiem będą kina plenerowe i galerie sztuki.
 
Nie będą także otwarte place zabaw dla dzieci, salony tatuażu, kluby fitness, siłownie i sale zabaw.
 
Zmiany dla dzieci i wiernych
Wyrażono zgodę na wychodzenie z domu bez opieki dorosłego opiekuna dzieci poniżej 13. roku życia oraz zmianę ograniczeń podczas mszy lub innego obrzędu religijnego. Na 1 uczestnika musi przypadać 10 m2. Dotychczas na 1 osobę przypadało 15 m2.
 
Jeżeli jednak budynek będzie mniejszy niż 50 m kw., wówczas we mszy będzie mogło brać udział nie więcej niż 5 osób. W pogrzebie będzie mogło brać udział 50 osób.
 
Odmrażanie gospodarki.
 
 
Fryzjer przyjmie od poniedziałku
Również salony fryzjerskie planują wielkie otwarcie od 18 maja. Wizyta u fryzjera będzie jednak obwarowana bardzo konkretnymi wytycznymi.
 
Między innymi klienci będą musieli umawiać się telefonicznie lub przez internet i przychodzić na konkretną godzinę. Nie będzie możliwości oczekiwania w kolejce w poczekalni. Obowiązuje oczywiście umycie po wejściu rąk oraz zarówno klient, jak i pracownik muszą mieć założone maseczki i rękawiczki.
 
Otwierają się restauracje
Od poniedziałku będą mogły się także otworzyć restauracje, salony kosmetyczne oraz kasyna. Właściciele tych miejsc muszą jednak spełnić konkretne wymagania. W restauracji znajdować się może nie więcej niż 1 osoba na 4 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, z wyłączeniem obsługi. W sklepach i galeriach handlowych nie będzie mogło przebywać więcej osób niż jedna na 15 m kw.
 
Możliwe jest także uruchomienie działalności przy wyspie handlowej, pod warunkiem jednak, że w tym samym czasie będzie obsługiwana tylko 1 osoba.
 
Od 18 maja możliwe jest także prowadzenie zajęć praktycznych w szkołach policealnych, prowadzanie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych, otwarcie placówek i instytucji z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną, takie jak schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe.
 
Zezwala się także na wznowienie prób na planach filmowych, wznowienie nagrań fonograficznych i audiowizualnych, prowadzenie indywidualnych zajęć na uczelniach artystycznych.
 
Obiekty sportowe
Rząd wprowadza także zmiany w obiektach sportowych: na stadionach, boiskach, skoczniach, torach, orlikach, skateparkach może przebywać maksymalnie 14 osób (+ 2 trenerów), na otwartych pełnowymiarowych boiskach piłkarskich mogą przebywać maksymalnie 22 osoby (+ 4 trenerów).
 
Wyraża się także zgodę na organizację zajęć w obiektach zamkniętych. W salach i halach sportowych równocześnie będzie mogło ćwiczyć: 12 osób + trener (w obiektach do 300 m2), 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2), 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2), 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).
 
Cały czas obowiązują dotychczasowe zasady przemieszczania się oraz obowiązek zakrywania przy pomocy odzieży lub jej części, maski, maseczki, przyłbicy albo kasku ochronnego ust i nosa.
 
opr.plr
foto: archiwum
źródło: wp.pl
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Kaczy Wuj (19 maja 2020 3:54)
Trzeba było nie zamrażać gospodarki to byście nie musieli jej odmrażać.
;D (18 maja 2020 21:42)
Cytuję użytkownika: Goral
Super, w restauracji lub w kawiarni w maseczce. Jak można jeść lub pić??
Przez rurkę...
Goral (18 maja 2020 15:22)
Super, w restauracji lub w kawiarni w maseczce. Jak można jeść lub pić??
;D (18 maja 2020 8:44)
Cytuję użytkownika: ....
Ten rząd to śmiech na sali... Doprowadzili gospodarkę do ruiny, tyle miesięcy wszystko zamknięte ! Straty ogromne wiele firm nie odbije się od dna... To też nie jest tak, że jak coś otworzą to nagle ludzie się rzucą ! A firmy zaczną zarabiać to tak nie działa...
No i co?
.... (18 maja 2020 8:03)
Ten rząd to śmiech na sali... Doprowadzili gospodarkę do ruiny, tyle miesięcy wszystko zamknięte ! Straty ogromne wiele firm nie odbije się od dna... To też nie jest tak, że jak coś otworzą to nagle ludzie się rzucą ! A firmy zaczną zarabiać to tak nie działa...
;D (18 maja 2020 7:32)
Widzę, że walka polityczna jest już przedmiotem zbiorowej histerii. Niemal każdy komentujący czuje się w obowiązku dowalić rządowi albo wprost PiSowi, rzadziej opozycji. Ale musi! Bez względu na treść artykułu. To zaczyna być trudne do zniesienia. Polacy zapomnieli, co znaczy zniewolenie i znów zaczyna się "złota wolność szlachecka", która kończy się u nas zawsze tak samo. Bo my kiepsko pojmujemy wolność. Łatwo zapominamy o ramach a już o dobru ojczyzny i narodu to w pierwszej kolejności!
Buking (18 maja 2020 1:21)
Ważne chociaż, że na taksówce można jeździć
Hegmund (17 maja 2020 23:12)
Cytuję użytkownika: Rew
Cytuję użytkownika: Ja2
Ale zjeby, zakazywać to można dzieciom albo zwierzętom domowym.Rząd niech spier.dala, zanadto się rządzi.
Rząd ma rządzić a ty wykonywać zalecenia.Mozesz rządzić swoimi gaciami jak je posiadasz!!
Rząd Bolandy to okupanci
Ja2-oryginalna (17 maja 2020 21:40)
O, widzę, że ktoś się pode mnie podszywa...
Rew (17 maja 2020 20:06)
Cytuję użytkownika: Ja2
Ale zjeby, zakazywać to można dzieciom albo zwierzętom domowym.Rząd niech spier.dala, zanadto się rządzi.
Rząd ma rządzić a ty wykonywać zalecenia.Mozesz rządzić swoimi gaciami jak je posiadasz!!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   ograniczenia  |   epidemia  |   pandemia  |   koronawirus  |   covid-19  |   fryzjer  |   restauracja  |  

Prawie 200 kontroli wałbrzyskich autobusów

Wałbrzych: pracownica poczty przywłaszczyła pieniądze

Prezydent zapowiada remont dróg

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij