Menu

Od 1 czerwca przywracanie normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych

- Od 1 czerwca sukcesywnie będziemy przywracać funkcję normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych; zaczniemy od miejsc, gdzie jest najmniej nowych zakażeń - poinformował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaznaczył, że to nie oznacza, że epidemia znika.

Od 1 czerwca przywracanie normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych
Szef resortu zdrowia na konferencji prasowej podkreślił, że duże ogniska zakażeń w kraju zostały opanowane. Wskazywał, że oprócz woj. śląskiego liczba nowych przypadków zachorowań nie jest duża. Wyraził nadzieję, że w najbliższym czasie także na Śląsku ta liczba będzie malała.
 
- Jeśli patrzymy na ilości wolnych łóżek w szpitalach jednoimiennych i oddziałach zakaźnych, to na prawie 11 tys. zabezpieczonych łóżek mamy około 2,2 tys. pacjentów - powiedział Szumowski.
 
Jak dodał, to pokazuje, że coraz mniejsza jest groźba przepełnienia szpitali.
 
- W związku z tym podjęliśmy decyzję, że sukcesywnie będziemy przywracać funkcję normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych. Oczywiście zaczniemy od miejsc, gdzie jest najmniej nowych zakażeń, najmniej pacjentów - poinformował minister zdrowia.
 
- W Lubelskiem, w szpitalu jednoimiennym na 300 łóżek jest 17 pacjentów. W Lubuskiem na 200 łóżek jest dwóch pacjentów, w województwie warmińsko-mazurskim na blisko 170 łóżek jest 17 pacjentów, w Podlaskiem na 540 łóżek jest też 17 pacjentów - wyliczał Szumowski.
 
- To pokazuje, że można zacząć myśleć o tym, żeby te szpitale znowu zaczęły normalnie funkcjonować, już nie jako jednoimienne, nie jako zakaźne - podkreślił.
 
Minister zaznaczył jednocześnie, że to nie oznacza likwidacji tej sieci szpitali.
 
- Pozostawiamy oczywiście oddziały zakaźne jako ten bufor, gdzie również mamy jeszcze sporo wolnych łóżek.(...) Wiemy, że coraz częściej mówi się o drugiej fali, o wzroście zakażeń jesienią. Ta sieć pozostaje - zapewnił szef MZ.
 
- Mamy przećwiczoną gigantyczną operację zorganizowania i wdrożenia w życie sieci szpitali zakaźnych w sytuacji pandemii. Takiej sieci nie było wcześniej, taka sieć nie funkcjonowała. To wymagało ogromnego wysiłku od dyrektorów, od medyków, od całego personelu, od NFZ i wojewodów. Mamy to już przećwiczone. Gdy przyjdzie sytuacja taka, że będziemy potrzebowali tych szpitali zakaźnych jednoimiennych, zawsze możemy je uruchomić - powiedział Szumowski.
 
Dodał, że w obecnej sytuacji "wydaje się najważniejsze, żeby wracały one do normalnego funkcjonowania". "Chcemy, żeby nie było tego bardzo długofalowego efektu zamrożenia służby zdrowia" - wyjaśnił szef MZ.
 
Minister pytany, od kiedy szpitale będą wracać do normalnej pracy, odpowiedział, że proces ten rozpocznie się od 1 czerwca. Jak mówił, poprzedzą go konsultacje z wojewodami i z dyrektorami wojewódzkimi NFZ.
 
 
Szumowski był też pytany, czy decyzja o sukcesywnym przywracaniu normalnej pracy w szpitalach jednoimiennych oznacza ogłoszenie końca epidemii koronawirusa w Polsce.
 
- Jestem daleko od tego. Mamy etap wypłaszczenia się (krzywej zachorowań - PAP) i niewielkiej tendencji spadkowej, ale jak widzicie państwo po kopalniach (na Śląsku) takie ogniska (epidemiczne) mogą wybuchnąć w każdej chwili, jeżeli nie będziemy jednak tego reżimu trzymać - jeżeli te zasady, choćby które są wprowadzone w szpitalach, gdzie wiemy, że pacjent zanim trafi na stół musi być przebadany, że personel powinien się badać przy jakichkolwiek wątpliwościach. To pokazuje, że my ten reżim sanitarny będziemy mieli cały czas - odpowiedział Szumowski.
 
- Epidemia nie znika, być może mamy dołek w przebiegu tej epidemii, ale z drugiej strony wykorzystajmy to do pracy na rzecz pacjentów zupełnie innych niż COVID, gdzie przecież oni cały czas czekają na to, żeby to wszystko ruszyło - podkreślił, dodając też, że choć w Polsce można było realizować "pojedyncze typy zabiegów" w szpitalach, to jednak obawa przed epidemią spowodowała, że znacznie mniej pacjentów przychodziło na zabiegi i do lekarzy.
 
Minister był też pytany, czy w takich województwach jak np. lubuskie, gdzie epidemia koronawirusa przebiega łagodnie, obostrzenia będą zdejmowane szybciej niż w innych miejscach w Polsce.
 
Szef MZ odpowiedział, że tego rodzaju decyzje będą wymagały dyskusji na poziomie każdego województwa. "(Dyskusji) z wojewodami, z dyrektorami Narodowego Funduszu Zdrowia, z konsultantami wojewódzkimi, z personelem medycznym w jaki sposób, po kolei które oddziały. W części można zmniejszać ilość łóżek, jeżeli szpital jest w pawilonach. Tutaj to trzeba indywidualnie przeprowadzić tak samo jak wdrażaliśmy to indywidualnie, żeby nie wylać dziecka z kąpielą i nie zrobić jakiegoś błędu, bo to naprawdę jest gigantyczna operacja przekształcania szpitali w zupełnie innym kierunku niż one były, a teraz odwracanie tego procesu" - wyjaśnił Szumowski.
 
Pytany z kolei o termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek poinformował, że "jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali taką decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu te maseczki będzie można zdjąć, a w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie, tam one pozostaną". Podał, że ta decyzja zostanie podana w ciągu tygodnia do dwóch.
 
Pytany, kto będzie wydawał takie decyzje, wskazał, że zostanie ona zawarta w rozporządzeniu epidemicznym, które "daje takie uprawnienia o sposobie przemieszczania się na terenie całego kraju lub jego części". "W tej chwili to rozporządzenie jest na poziomie Rady Ministrów, ale można tak uprościć, że wtedy Ministerstwo Zdrowia proponuje rozwiązanie określenia sposobu przemieszczania się w danym regionie kraju" - wyjaśnił.
 
Szumowski odpowiedział również na pytanie o zorganizowany wypoczynek wakacyjny dzieci i młodzieży; zapowiedział, że do połowy czerwca zostanie wydana rekomendacja na ten temat.(PAP)
 
autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ nno/ oloz/ mhr/
 
opr.plr
foto: Kancelaria Premiera
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

księgowy (19 maja 2020 23:37)
Cytuję użytkownika: Poli
Cytuję użytkownika: ksiegowy
Rząd będzie wisieć ,na to mi wygląda.
Wisieć będzie na plakatach Pan Prezydent Andrzej Duda jako Stary-Nowy Prezydent ,który wygra w I Turze .Będzie niektórych bolało i ma boleć.
Jak tylko się nie odurzy ,,cieniem ostrej mgly"
Lolek (19 maja 2020 20:49)
A na koniec wszystkich zaszczepią, żeby padali jak muchy.
Poli (19 maja 2020 16:37)
Cytuję użytkownika: ksiegowy
Rząd będzie wisieć ,na to mi wygląda.
Wisieć będzie na plakatach Pan Prezydent Andrzej Duda jako Stary-Nowy Prezydent ,który wygra w I Turze .Będzie niektórych bolało i ma boleć.
Ooo (19 maja 2020 16:03)
Cytuję użytkownika: Józek
Szumowski w slad za Morawieckim po aferze maseczkowej przepisał majatek na żonę. Mafia. W głowie sie nie miesci co ta sekta wyprawia.
Skąd wiesz doniosła ci ta kłamliwa TVN.Jak dalej będziesz oglądał to zima będziesz chodzil w trampkach!Majątek ludzi pracujących powinien cię gówno obchodzić ich sprawa!
Józek (19 maja 2020 12:33)
Szumowski w slad za Morawieckim po aferze maseczkowej przepisał majatek na żonę. Mafia. W głowie sie nie miesci co ta sekta wyprawia.
Afera pisowska (19 maja 2020 8:05)
Cytuję użytkownika: jak zniszczyli gospodarkę
Cytuję użytkownika: Kulawy rząd
Szumowski niech się wytłumaczy z afery Maseczkowej ile na tym się dorobili, przed zakupem masek wiedzieli że są wadliwe. To samo Duda niech się wytłumaczy dlaczego jego kolega zarobił na wadliwych testach. POZAMYKALI WSZYSTKO I WSZYSTKICH ŻEBY ZARABIAĆ ! NIE MOŻNA BYŁO IŚĆ DO PARKU, nie można iść na plac zabaw !! ale na wybory kazali iść 10 mają, zaraz 12 mają chcieli zamykać województwo ŚLĄSKIE. tu gdzie jest serce gospodarki Polskiej. Zniszczyli wszystko całą gospodarkę.
10 Maja miały być wybory, bo podobno było bezpiecznie w kraju, a 12 mają już było niebezpiecznie, chcieli zamknąć całe województwo ! ewidentny wałek.
Jeszcze nie jedna afera pisowska wyjdzie.
;D (19 maja 2020 7:04)
Kochani! Macie już Trzaskowskiego w miejsce Kichawy! Teraz nastąpi wylew żółci i obserwacja słupków. Czy Trzaskowskiemu rośnie i ile? Musi teraz nastąpić zagęszczenie pogardy wobec PiS no, bo przecież wiadomo, że pokemonia już nic pozytywnego nie zbuduje. Bo i ma się czym chwalić? Gównianą rurą, czy kartą LGBT w Wa-wie? Spróbują przejąć homosiów od Biedronia i przedsiębiorców niezadowolonych z protetu kompromitującego Tanajnę.
Starszy księgowy (19 maja 2020 3:42)
Cytuję użytkownika: ksiegowy
Rząd będzie wisieć ,na to mi wygląda.
Nawet ja - jako wyborca PiSu jestem za! Kto znich wziął w łapę od koncernów farmaceutycznych za rozdmuchanie tej pandemii koronawiursej i za rozłożenie polskiej gospodarki!
JONY (18 maja 2020 21:35)
Cytuję użytkownika: ksiegowy
Rząd będzie wisieć ,na to mi wygląda.
Rządowi tacy jak Ty, bankowo wiszą.
ksiegowy (18 maja 2020 20:08)
Rząd będzie wisieć ,na to mi wygląda.
Więcej komentarzy

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   szpitale  |   jednoimienne  |   sieć szpitali  |   zakaźne  |   wygaszanie  |   epidemia  |   pandemia  |   covid-19  |   koronawirus  |  

Roman Szełemej w ''Dzień dobry Wałbrzych'' (podcast)

''Dzień dobry Wałbrzych'' - podcasty na portalu walbrzych24.com

Prawie 220 tys. zł - Wałbrzych pobił swój rekord WOŚP

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij