Szlakiem legend Gminy Walim
Na terenie Gminy Walim ustanowiono sześć tablic z legendami związanymi z tamtejszym regionem.  Legendy opowiadają m.in o pięknej Małgorzacie, nocnym myśliwym, a także skąd wywodzi się nazwa Góry Sowie. 
Gmina Walim zaprasza do wzięcia udziału w zabawie, która polega na poznawaniu legend i tajemnic związanych z regionem. Szcześć tablic, które w niezwykle artystyczny sposób obrazują i opowiadają m.in historię żelaznej lipy, szwedzkiego generała i wiernego psa,  zainstalowano w całej miejscowości a ich celem jest promocja gminy. Legendy będą raz w tygodniu prezentowane na stronie www.walim.pl.
 
Legenda o nazwie Gór Sowich
 
Czy będąc w Górach Sowich, słyszeliście pohukiwania sów? To siostry przemienione w sowy opowiadają swoją smutną historię. Pewien kmieć miał siedem córek, jedną piękniejszą od drugiej. Gdy dziewczęta dorosły, zaczęły buntować się przeciwko rządom ojca tyrana. Od kupca z dalekich krajów dziewczęta dostały magiczną chustę, dzięki której mogły przybrać inną postać. Kupiec ostrzegł jednak, że trzecia przemiana jest nieodwracalna. 
 
Siostry uciekły z domu, udały się w góry, mając nadzieję, że tam ojciec ich nie dogoni. Na wieść o zniknięciu córek kmieć wpadł w gniew, poprosił miejscową wiedźmę o czarodziejską gałązkę bukową, która pozwalała zmieniać wygląd. Wyruszył w pogoń.
 
Biedne dziewczęta z jednego ze szczytów zobaczyły ojca, natychmiast pomachały chustą i po chwili były już szybkimi zającami. Ojciec natychmiast przybrał postać jastrzębia, który wzniósł się wysoko, aby potem z niebywałą prędkością spaść z obłoków i chwycić je w szpony. Gdy córki zobaczyły cień ptasich skrzydeł, stały się rączymi, pięknymi łaniami. Ale i ojciec zmienił postać. Tym razem jako wilk rzucił się w pogoń za córkami. Siostry pamiętały, że przemieniając się trzeci raz, pozostaną już na zawsze w zwierzęcej postaci, niestety wilk-ojciec był już tuż-tuż. Przerażone córki stały się sowami i odleciały, zamieszkując w górach nazwanych Sowimi.

szl

foto: użyczone

redakcja@walbrzych24.com

Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno