Akwarium w Zagórzu Śl. czeka na turystów

Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego w Zagórzu Śl. już działa a jego największą atrakcją jest akwarium, w którym odtworzono biotop Jeziora Bystrzyckiego.

Wyświetl galerię 1/9
Otwarcie nowego obiektu kończy duży projekt stworzenia szeregu atrakcji turystycznych w gminie Walim. Turyści mogą już w pełni korzystać z całej ścieżki edukacyjnej.
 
- Rozpoczyna się ona w tym miejscu a kończy w sali multimedialnej w Zamku Grodno. Prowadzi poprzez kładkę. W samym zamku pokazujemy życie lasu, wraz z nietoperzami. Na kładce słuchamy i poznajemy gatunki ptaków. Tutaj mamy biotop Jeziora Bystrzyckiego, czyli ryby i rośliny, które tam żyją - mówi wójt gminy Walim Adam Hausman.
 
 
- Akwarium ma 30 tysięcy litrów pojemności. Obecnie żyją w nim cztery gatunki ryb a docelowo będzie ich osiem. Rezygnujemy tylko z drapieżników dla bezpieczeństwa pozostałych mieszkańców akwarium - mówi Wioletta Sowa, p.o. dyrektora Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.
 
 
Oprócz akwarium w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego jest spora przestrzeń do prowadzenia zajęć edukacyjnych a także jest to miejsce, z którego można rozpocząć zwiedzanie okolicy.
 
- Skupiamy się oczywiście na edukacji i ekologii. Kierujemy ofertę przede wszystkim dla dzieci, wycieczek szkolnych ale nie tylko. Dziś jest to trochę utrudnione bo nie ma grup ale mimo wszystko się otwieramy. Można tu przychodzić indywidualnie, zawsze będzie ktoś, kto udzieli informacji, opowie o ekologii czy biotopie naszego jeziora - dodaje Wioletta Sowa.
 
 
Cały projekt łącznie z salą multimedialną w Zamku Grodno i kładką nad jeziorem kosztował około 13,3 mln zł. 8,5 mln udało się pozyskać z ZIT-u Aglomeracji Wałbrzyskiej. Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego powstało w całości z funduszy gminy Walim za około 2,5 mln zł. Podczas wizyty obowiązuje reżim sanitarny, czyli dezynfekcja rąk przed wejściem, maseczki zasłaniające twarz oraz zachowanie bezpiecznej odległości od innych zwiedzających.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno