Menu

Nowoczesny sprzęt usprawni diagnostykę na Politechnice Wrocławskiej

Kierowane przez prof. Marcina Drąga laboratorium otrzymało nowoczesny sprzęt do analizy i diagnostyki próbek komórkowych. Pozwoli to naszym naukowcom m.in. na lepsze badania tkanek nowotworowych oraz prace nad projektami przeciwdziałania COVID-19.

Nowoczesny sprzęt usprawni diagnostykę na Politechnice Wrocławskiej
W listopadzie 2018 r. laboratorium prof. Marcina Drąga zakupiło pierwszy w Polsce cytometr masowy Helios. Służy on do analizy próbek, w których komórki znajdują się w zawiesinie, np. komórki krwi czy próbki hematologiczne od pacjentów z białaczką. Dzięki ogromnej muliparametrowości, możliwa jest bardzo dokładna analiza takich próbek, pod kątem znajdujących się w nich białek.
 
Kilka dni temu laboratorium otrzymało kolejny nowoczesny sprzęt, który stanowi zarazem rozbudowę cytometru masowego. Jest to moduł do obrazowania z wykorzystaniem cytometrii masowej zwany Hyperion (ang. Imaging Mass Cytometry, IMC), jedyne takie urządzenie w Polsce.
 
– Mówiąc obrazowo, Hyperion to moduł do robienia zdjęć, który nie posiada aparatu. Istotą jego działania jest laser UV o dużej mocy. W module umieszcza się slajd, na którym znajduje się preparat tkankowy, który wcześniej był wyznakowany przeciwciałami skoniugowanymi z metalami (w celu detekcji białek). Pod wpływem lasera UV następuje ablacja, czyli odparowanie materiału z powierzchni slajdu, fragmentu próbki o powierzchni 1 mikrometra kwadratowego – wyjaśnia pochodzący ze Świdnicy prof. Marcin Drąg.
 
Następnie próbka ta trafia do cytometru masowego, gdzie następuje detekcja znajdujących się w niej białek. Kolejne cykle ablacji fragmentów preparatu i analizy białek w cytometrze masowym pozwalają na stworzenie dwuwymiarowego obrazu próbki (podobnie jak w mikroskopie), którzy przedstawia rozmieszczenie poszczególnych białek w obrębie komórki lub nawet w obrębie fragmentu całej tkanki.
 
Obecnie system Hyperion wykorzystuje się w najlepszych ośrodkach badawczych na świecie do analizy np. tkanek nowotworowych, dzięki czemu możliwe staje się znaczenie dokładniejsze poznanie zależności pomiędzy poszczególnymi białkami podczas rozwoju tej choroby. Podobne badania z wykorzystaniem modułu Hyperion planowane są także na Politechnice Wrocławskiej. W realizacji tego projektu nasi naukowcy będą ściśle współpracować z onkologami z Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu.
 
 
Drugim projektem badawczym, w którym wykorzystywany będzie system Hyperion, jest przeciwdziałanie COVID-19. W tym wypadku badania naszych naukowców będą się skupiały na dwóch głównych aspektach. Pierwszym z nich będzie praca nad testem diagnostycznym choroby COVID-19 w oparciu o aktywność proteazy SARS-CO-2 Mpro.
 
– Planujemy opracować marker chemicznych, który będzie znakowany stabilnym izotopem wybranego metalu, tak by można go był wykorzystać w badaniach cytometrii masowej. Wykorzystanie systemu Hyperion pozwoli bardzo dokładnie określić poziom specyficzności markera np. w poszczególnych komórkach krwi pobranych od zdrowych pacjentów. Dzięki temu będziemy wiedzieć, czy otrzymany marker będzie użyteczny w badaniach przesiewowych – mówi prof. Marcin Drąg.
 
Drugim aspektem badań z wykorzystaniem systemu Hyperion będzie bardzo szeroka i dokładna analiza immunologiczna próbek biologicznych. Badania te będą miały charakter badań podstawowych. Ich celem będzie stworzenie jak najdokładniejszego obrazu choroby w kontekście jej przebiegu oraz skuteczności wybranej metody leczenia.
 
opr.plr
foto: użyczone / PWr
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Wrocław  |   Politechnika Wrocławska  |   marcin drąg  |   hyperion  |   naukowcy  |   badania  |   koronawirus  |  

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Tak będzie wyglądało Osiedle przy ul. Piasta w Wałbrzychu

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij