Menu

250 lat Starej Kopalni

Dokładnie 250 lat temu gminne kopalnie gwarectwa Biały Kamień przekształcono w jedno gwarectwo o nazwie "Fuchs". Oficjalne nadanie nastąpiło 23 maja 1770 roku. Dziś w dawnym kompleksie górniczym mieści się Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia – muzeum górnictwa oraz kulturalne centrum miasta.
 
 
250 lat Starej Kopalni
We wsi Biały Kamień obowiązywało lassyckie prawo chłopów do ziemi - kopalnie były wspólną własnością dziedzica i kmieci, i nie posiadały nazw. W 1769 r. węgiel kamienny został zaliczony do regaliów królewskich i mógł być eksploatowany jedynie na podstawie koncesji - nadania górniczego wydanego przez Wyższy Urząd Górniczy (WUG).

Wprowadzona zasada dyrekcyjna stawiała pracowników WUG i podległych mu urzędów w roli administratorów kopalń odsuwając właścicieli od zarządzania. To urzędnicy państwowi sprawowali fachowe kierownictwo, przygotowywali plany techniczne i finansowe kopalń, ustalali wielkość wydobycia i cenę zbytu węgla. Wprowadzono powszechną gwarecką organizację kopalń. Kopalnia w Białym Kamieniu, która już wcześniej posiadała 4 szyby i prowadziła eksploatację na Lisim Wzgórzu w południowej części wsi, została formalnie nadana 23 maja 1770 r. Dotychczasowa gminna własność kopalń węgla zmieniona została  w gwarectwo, a każdy właściciel gospodarstwa w Białym Kamieniu był członkiem gwarectwa "Fuchs". Gwarecka kopalnia "Fuchs" otrzymała maksymalny wymiar pola górniczego wynoszący 20 547 m2. Później sukcesywnie powiększano ją, łącząc z mniejszymi kopalniami i polami górniczymi. Do gwarectwa "Fuchs" należała również otwarta w 1794 r. Lisia Sztolnia (Fuchsstollen). Kopalnia do końca swojej działalności zmieniała nazwy kilkakrotnie – ostatnia „Julia” obowiązywała do  zamknięcia kopalni w 1996 roku.Podczas zwiedzania Starej Kopalni można usłyszeć o długiej i bogatej historii tego miejsca. Na trasie znajdują się liczne eksponaty oraz zdjęcia dawnej kopalni, a także zabytkowe maszyny górnicze. Zwiedzanie odbywa się codziennie w formie indywidualnej – każdy turysta otrzymuje mapę trasy z opisami. Na terenie całego obiektu znajdują się miejsca do dezynfekcji rąk, obowiązuje noszenie maseczek.
 
 
 kama
foto: użyczone/walbrzych24.com
redakcja@walbrzych24.com

 

Komentarze

Lola (26 maja 2020 10:41)
Nie powiem ,że to tania inwestycja ,ale cieszę się ,że powstała ,że ten kawałek Wałbrzycha nie zamienił się w takie somo gruzowisko jak obiekty po porcelanie .To jest znakomita wizytówka miasta .
Górnik (26 maja 2020 8:26)
Cytuję użytkownika: Renia
Z tej kopalni powinien wyjeżdzać wegiel.I ludzie powinni plac za wegiel ,a nie za bilet wstępu. Koniec prawda.
Z dupy ci wyjedzie, kto ten węgiel kupi ? Teraz rząd PiS węgiel kupuje z Rosji ! Nie kupują Polskiego węgla.
Renia (25 maja 2020 21:54)
Z tej kopalni powinien wyjeżdzać wegiel.I ludzie powinni plac za wegiel ,a nie za bilet wstępu. Koniec prawda.
Waldi (25 maja 2020 21:07)
Cytuję użytkownika: Miś, miś - świńska rura nie miś, 500 zlotych nie m
A ile utrzymanie czegoś takiego kosztuje?
A co miejsce pracy ci zlikwidowali bo jesteś złomiarzem i kiedyś w tym miejscu był dla Ciebie raj.
Miś, miś - świńska rura nie miś, 500 zlotych nie m (25 maja 2020 18:21)
A ile utrzymanie czegoś takiego kosztuje?
Szachtior (25 maja 2020 17:35)
A gdzie flaga górnicza, Unii trzeba wywiesić, punktów nabić
Renia (25 maja 2020 13:56)
Jakie 250 lat Starej Kopalni?Jeżeli dobrze pamiętam była to Kopalnia Węgla Kamiennego THOREZ!Przerobiona na muzeum,mało przypominająca kopalnie! Z wieżą widokowa i marmurami na posadzkach.i scianach

Dodaj komentarz

Łukasz Kazek - eksplorator historii

Laureaci konkursu plastycznego 'Śladami Księżnej Daisy'

Zaczął biegać setkę po pięćdziesiątce

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij