250 lat Starej Kopalni
Dokładnie 250 lat temu gminne kopalnie gwarectwa Biały Kamień przekształcono w jedno gwarectwo o nazwie "Fuchs". Oficjalne nadanie nastąpiło 23 maja 1770 roku. Dziś w dawnym kompleksie górniczym mieści się Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia – muzeum górnictwa oraz kulturalne centrum miasta.
 
 
We wsi Biały Kamień obowiązywało lassyckie prawo chłopów do ziemi - kopalnie były wspólną własnością dziedzica i kmieci, i nie posiadały nazw. W 1769 r. węgiel kamienny został zaliczony do regaliów królewskich i mógł być eksploatowany jedynie na podstawie koncesji - nadania górniczego wydanego przez Wyższy Urząd Górniczy (WUG).

Wprowadzona zasada dyrekcyjna stawiała pracowników WUG i podległych mu urzędów w roli administratorów kopalń odsuwając właścicieli od zarządzania. To urzędnicy państwowi sprawowali fachowe kierownictwo, przygotowywali plany techniczne i finansowe kopalń, ustalali wielkość wydobycia i cenę zbytu węgla. Wprowadzono powszechną gwarecką organizację kopalń. Kopalnia w Białym Kamieniu, która już wcześniej posiadała 4 szyby i prowadziła eksploatację na Lisim Wzgórzu w południowej części wsi, została formalnie nadana 23 maja 1770 r. Dotychczasowa gminna własność kopalń węgla zmieniona została  w gwarectwo, a każdy właściciel gospodarstwa w Białym Kamieniu był członkiem gwarectwa "Fuchs". Gwarecka kopalnia "Fuchs" otrzymała maksymalny wymiar pola górniczego wynoszący 20 547 m2. Później sukcesywnie powiększano ją, łącząc z mniejszymi kopalniami i polami górniczymi. Do gwarectwa "Fuchs" należała również otwarta w 1794 r. Lisia Sztolnia (Fuchsstollen). Kopalnia do końca swojej działalności zmieniała nazwy kilkakrotnie – ostatnia „Julia” obowiązywała do  zamknięcia kopalni w 1996 roku.Podczas zwiedzania Starej Kopalni można usłyszeć o długiej i bogatej historii tego miejsca. Na trasie znajdują się liczne eksponaty oraz zdjęcia dawnej kopalni, a także zabytkowe maszyny górnicze. Zwiedzanie odbywa się codziennie w formie indywidualnej – każdy turysta otrzymuje mapę trasy z opisami. Na terenie całego obiektu znajdują się miejsca do dezynfekcji rąk, obowiązuje noszenie maseczek.
 kama
foto: użyczone/walbrzych24.com
redakcja@walbrzych24.com

 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno