Policja ostrzega przed internetowymi oszustami

Pandemia i jej globalne skutki spowodowały, że czynności takie jak spacer do Urzędu Miejskiego lub prosty wypad na zakupy stały się skomplikowane. W celu zwiększenia bezpieczeństwa i zaoszczędzenia sobie niepotrzebnego stresu często decydujemy się na zakupy przez internet. Za tym oczywistym dla nas wyborem, stoją jednak pewne niebezpieczeństwa, przed którymi ostrzega nas policja. Nie daj się naciągnąć! 

Policja ostrzega i radzi jak bezpieczenie zrobić zakupy w sieci, jednocześnie nie dając się naciągnąć internetowym oszustom. 
 
Pierwszą czynnością, jaką powinniśmy zrobić, jest dokładne prześwietlenie sklepu, w którym dokonujemy zakupów. Przed przesłaniem pieniędzy powinniśmy sprawdzić, czy dana firma w ogóle istnieje. W tym celu musimy odwiedzić stronę :  https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/, gdzie jesteśmy w stanie sprawdzić sprzedającego po NIPie, REGONie lub KRSie.
Poprzez stronę https://www.jakitobank.pl/ sprawdzimy numer rachunku sprzedającego.
 
Robiąc zakupy należy zwrócić uwagę na różne czynniki: 
  • sprawdzić komentarze i opinie o sprzedającym – bezpośrednio w serwisie sprzedażowym jak i poprzez wyszukiwarkę internetową,
  • sprawdzić numer telefonu sprzedającego – czy jest to numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, czy sprzedającego pojawia się w wyszukiwarce internetowej i jakie wpisy się do niego odnoszą,
  • sprawdzić od kiedy użytkownik posiada konto w serwisie sprzedażowym  - UWAGA! unikamy nowych kont,
  • sprawdzić, czy na stronie sklepu wskazany jest jego adres, telefon i regulamin,
  • ocenić wizualnie profesjonalizm wykonania strony sklepu internetowego.
 
W miarę możliwości należy dokonać zakupów przez usługę PayU, unikając przelewu bezpośrednio na rachunek bankowy sprzedającego, ponieważ wtedy nie chroni nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się telefonicznie ze sprzedającym i dopytać o możliwość nadania przesyłki za pobraniem.
 
UWAGA!
 
Nie należy przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem należy wymusić u sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można odmówić odbioru zakupionego towaru.
 
Policja informuje, że towary w sieci są z reguły tańsze o 10 lub 20% niż w sklepach stacjonarnych. Każda kwota poniżej tych wartości powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie – oszust zawsze zwraca na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.
 
szl
źródło: policjagov
redakcja@walbrzych24.com 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno