Menu

Kiedy spadnie liczba zachorowań?

W ciągu kilku tygodni liczba nowych przypadków zakażeń koronawirusem będzie spadać - zapewnił w środę wiceszef MZ Janusz Cieszyński. Wyjaśnił, że jest to prognoza na podstawie obecnego stanu epidemii w Polsce.

Kiedy spadnie liczba zachorowań?
Cieszyński był pytany w Onet.pl o otwieranie granic przez inne państwa, i o to, że otwarcie to w wielu przypadkach nie dotyczy obywateli polskich. Wiceszef resortu zdrowia stwierdził, że "w dyplomacji obowiązuje zasada wzajemności", a Polska ze względu na bezpieczeństwo, nie otworzyła jeszcze granic dla obywateli innych państw. Poinformował, że "najpewniej" zrobi to dopiero po pierwszej połowie czerwca.
 
- Zakładam, że na to czekają nasi partnerzy z Europy. To jest nasza świadoma decyzja. Informację na temat tego otwarcia przedstawimy opinii publicznej mniej więcej w połowie czerwca i jestem przekonany, że wtedy nasi partnerzy (...) z UE i innych krajów podążą naszym śladem (...) i będzie można pojechać do tamtych krajów - powiedział Cieszyński. Zapewnił, że Polska nie jest "wyspą, z która nikt nie chce mieć kontaktów".
 
Cieszyński poinformował też, że we wtorek, według statystyk MZ, liczba ozdrowieńców przekroczyła liczbę chorych na COVID-19. Zapytany, dlaczego w Polsce nie spada krzywa zakażeń koronawirusem, Cieszyński stwierdził, że utrzymuje się ona "na małej liczbie" nowych zakażeń. Zwrócił też uwagę, że gdy w innych państwach europejskich - np. w Niemczech - w szczycie epidemii liczba nowych zakażeń była liczona w tysiącach przypadków dziennie, w Polsce rekordowa liczba zakażeń jednego dnia wyniosła 595 osób.
 
Dodał, że liczba zgonów na koronawirusa na milion mieszkańców jest w Niemczech czterokrotnie wyższa niż w Polsce.
 
- To jest rzetelny miernik tego, jak kraje radzą sobie z epidemią. (...) Statystyki wskakują, że obrana przez Polskę droga jest lepsza - dodał.
 
 -To idzie w dół (epidemia - PAP). Chcielibyśmy, żeby to było szybciej. (...) W ciągu kilku tygodni liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem będzie istotnie spadać - zapewnił wiceszef MZ. Wyjaśnił, że model rozwoju epidemii w Polsce zakładał, że krzywa zakażeń będzie się "powoli wypłaszczać", epidemia będzie trwała dłużej, ale nie dojdzie do takiego skoku zachorowań, który doprowadził (w innych krajach - PAP) do utraty zdolności funkcjonowania sytemu ochrony zdrowia.
 
 
Na pytanie, kiedy w Polsce będzie "zero nowych przypadków" zachorowań na COVID-19 odpowiedział:
 
- Trudno jest prognozować, kiedy to nastąpi. Patrząc na te statystyki zakażeń, które mamy teraz, to o ile nie będzie jakiegoś gwałtownego wzrostu - ogniska zachorowań, które nam teraz trudno przewidzieć - to w ciągu kilku tygodni liczba nowych przypadków będzie spadać.
 
Zapytamy, od czego zależy otwarcie granic przez Polskę, wiceszef MZ przyznał: "Od tego, kiedy uznany razem z ekspertami, że możemy bezpiecznie otworzyć granice".
 
- Niebo i granice lądowe będą otwarte. Ponieważ mamy taką sytuację epidemiologiczną, która - według wszelkiego prawdopodobieństwa - na to pozwala - zapewnił. (PAP)
 
autor: Krzysztof Kowalczyk
 
krz/ krap/

Komentarze

Adrianna (5 czerwca 2020 0:51)
no przecież po to luzuje sie obostrzenia aby liczba zachorowan wzrosla wiec co on pieprzy ze za kilka tygodni zacznie spadac
Diagnosta (5 czerwca 2020 0:49)
Cytuję użytkownika: maria31
Testy CoV19 są fałszywe (83% testów daje falszywe pozytywne wyniki, część testów jest zainfekowanych – Dr. S. Montanari) i nie identyfikują ile „wirusa” ma próbka. Identyfikują fragment materiału genetycznego, który powszechnie występuje w wielu różnych wirusach oraz są naturalnym „produktemm” z komórek ludzkich w stresie. Testy zostały opracowane ponad 30 lat temu nawet. Wynalazca tych testów pisze sam, że nie należy ich używać do diagnostyki, ale do celów badawczych, naukowych – Dr. Kaufman.
Jeśli mówisz o testach serologicznych to tak. Ale do potwierdzenia zakażenia koronawirusem stosuje się testy molekularne dające 100% pewności
maria31 (4 czerwca 2020 10:25)
Testy CoV19 są fałszywe (83% testów daje falszywe pozytywne wyniki, część testów jest zainfekowanych – Dr. S. Montanari) i nie identyfikują ile „wirusa” ma próbka. Identyfikują fragment materiału genetycznego, który powszechnie występuje w wielu różnych wirusach oraz są naturalnym „produktemm” z komórek ludzkich w stresie. Testy zostały opracowane ponad 30 lat temu nawet. Wynalazca tych testów pisze sam, że nie należy ich używać do diagnostyki, ale do celów badawczych, naukowych – Dr. Kaufman.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   zachorowania  |   spadek  |   cieszyński  |   prognoza  |  

Poranek z promilami

Wałbrzych — miasto bez dworca autobusowego

Wałbrzych: na których stacjach nie ma dziś paliwa ?

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij