Menu

Nowa polska metoda szybkich badań przesiewowych

Nowego typu szybkie testy badające zaburzenia smaku służące wykrywaniu osób zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 przetestowali specjaliści ze Szpitala MSWiA w Warszawie. Zaburzenia smaku są jednym z najczęstszych objawów wczesnej postaci choroby Covid-19.

Nowa polska metoda szybkich badań przesiewowych
Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Endokrynologii i Diabetologii Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA prof. Edward Franek powiedział PAP, że test opracowano w toku badań dotyczących zaburzeń smaku we wczesnej postaci Covid-19. Do tej pory wiadomo było, że zaburzenia takie występują, ale nie badano, których smaków dotyczą. W trakcie badań w szpitalu MSWiA oceniano cztery smaki: słodki, słony, kwaśny i gorzki. Okazało się, że upośledzone jest przede wszystkim czucie smaku słodkiego.
 
- Większość ludzi nie uświadamia sobie, że Covid-19 wiąże się z zaburzeniami smaku. Test pomaga uświadomić badanej osobie, że ma takie zaburzenia, które mogą świadczyć o wczesnej postaci choroby Covid-19 – twierdzi prof. Franek. – Test ten można wykorzystać do badania przesiewowego wykrywającego tę chorobę. W razie pozytywnego wyniku trzeba jeszcze przeprowadzić potwierdzający test molekularny na obecność koronawirusa (wykonywany w technologii RT-PCR).
 
Z publikowanych dotąd badań wynika, że zaburzenia odczuwania smaku i zapachu są jednymi z objawów zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. W Wielkiej Brytanii włączono je nawet do diagnostyki wczesnej postaci Covid-19, oprócz gorączki i kaszlu. Trzeba jednak pamiętać, że nie występują one u wszystkich zakażonych.
 
- Częstość tego objawu dotyczy średnio ok. 50-55 proc. pacjentów - zwraca uwagę w rozmowie z PAP dr Paweł Grzesiowski, prezes Fundacji Instytutu Profilaktyki Zakażeń.
 
Zdaniem specjalisty ważna jest czułość i swoistość badania przesiewowego, pozwalająca określić ile osób z zakażeniem ma wynik ujemny i fałszywie ujemny, a także jak często u osób bez zakażenia zdarza się wynik ujemny i fałszywie dodatni.
 
Testy smaku badano na ochotnikach w szpitalu MSWiA w Warszawie. W badaniach wzięło udział 88 podchorążych z warszawskiej Szkoły Głównej Służby Pożarniczej (52 były z rozpoznanym zakażeniem, 36 - bez zakażenia), wśród których wykryto ognisko koronawirusa.
 
 
Prof. Franek twierdzi, że czułość i swoistość testu smaku słodkiego dla rozpoznawania zakażenia Covid-19 w tych badaniach okazała się całkiem dobra, bo wynosiła odpowiednio 71 i 61 proc. Jednak połączenie tego testu z prostym kwestionariuszem obejmującym trzy pytania dotyczące tego czy badana osoba odczuwa zaburzenia smaku, węchu lub ma gorączkę, zwiększa czułość do 94 proc.
 
- Jak na badanie przesiewowe jest to wysoka czułość – dodaje. Jako przykład podaje testy PSA na raka prostaty których czułość wynosi 33 proc., jest zatem znacznie niższa.
 
Autorami testu smaku są lekarz Kamil Adamczyk i inżynier elektronik Janusz Frączek.
 
- Procedura jest prosta i szybka. Pacjenci otrzymują substancję smakową o ustalonym w badaniach klinicznych stężeniu, którą umieszczają na języku. Badana osoba mówi, czy czuje smak, czy też nic nie czuje, następnie wypełnia ankietę - powiedział PAP lekarz Adamczyk z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii szpitala MSWiA w Warszawie. (PAP)
 
zbw/ szz/ zan/
 
opr.plr
foto: pixabay
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Większość PO i spora część PiSu to źli ludzie! (7 czerwca 2020 4:02)
Tego całego wirusa wymyślili źli i bardzo chciwi ludzie.
barnamar (6 czerwca 2020 19:53)
No to teraz my wszyscy z chorymi nerkami, z chorobami fizjologicznymi przebiegającymi z utratą smaku będziemy musieli - jak partyzanci - przemykać od bramy do bramy, kryć się w załomach murów, żeby nie wpaść w ręce "znachorów" używających czujników smaku i kropideł!!! Kiedy do diagnostyki wprowadzają młot na czarownice? XD
barnamar (6 czerwca 2020 19:45)
Kto to powiedział? Że gdyby w obecnych czasach wybuchła pandemia na miarę "czarnej śmierci" albo ospy, to w imię wolności osobistych wszyscy Amerykanie by się wzajemnie pozarażali i wszyscy by wymarli... - U nas też nie brakuje takich mądrali! - Namawiają do łamania zakazów, gromadzenia się bez maseczek - sami siedząc w masce w zdezynfekowanym, sterylnym mieszkaniu!
obserwator (6 czerwca 2020 14:13)
Dlaczego jest przemilczany protest wolnych ludzi, który trwa od 12:00 w Warszawie. Ludzie protestują przeciwko ograniczeniom wolności, przeciwko chorym restrykcjom Szumowskiego i jego zauszników. Potępiają zbrodniczą organizację WHO. Protestują przeciwko przymusowi szczepień. Niszczeniu wolności i braku szacunku rządzących do społeczeństwa, z którego żyją i to dobrze żyją. WOLNI POLACY POPIERAJĄ DEMONSTRUJĄCYCH, JESTEŚMY Z WAMI. link--- https://www.youtube.com/watch?v=4kWRQCItf2Q
Ksiegowy (6 czerwca 2020 11:47)
Taaa, z kataru robia wielka zaraze.A potem ukradna emerytury i powiedza ,,bo byl koronawirus''
Korowk (6 czerwca 2020 11:27)
Ilekroć jestem chory i wiszą mi gile z nosa mam zaburzenia smaku czy to znaczy że tylekroć razy walczyłem z koronawirusem ale oczywiście tym pseudochinskim

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Polska  |   koronawirus  |   covid-19  |   testy  |   smak  |   wykrywanie  |   przesiewowe  |  

Górnik wygrywa z Kotwicą Kołobrzeg

Chcą obniżki VAT na energię do 5% (VIDEO)

Paulina Hennig-Kloska z Polski 2050 spotkała się z przedsiębiorcami

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij