Menu

Wesela na nowych zasadach

Decyzją rządu od soboty 6. czerwca dopuszcza się organizację uroczystości weselnych do 150 osób. Na tę decyzję czekało niemal 120 tys. par, które zaplanowały swój ślub i wesele na czas między marcem, a wrześniem. Sprawa była również niezmiernie istotna także dla usługodawców z branży ślubno-weselnej. Branża ślubna odmrożona - jak zatem będą teraz wyglądały wesela? Sprawdzili reporterzy Onetu.

Wesela na nowych zasadach
Po tej decyzji pary i cała branża ślubna odetchnęły z ulgą. Raz, że nie wiadomo było, czy w ogóle będzie możliwe organizowanie wesel, dwa - pierwotnie mowa była o maksymalnie 50 gościach.
 
- Dzisiaj trudno powiedzieć, czy to dobre rozwiązanie, bo czym innym jest 150 osób w sali 150-metrowej, a czym inny w sali 500-metrowej. Osoby zaproszone na wesele, chcą mieć gwarancję bezpieczeństwa, czy przy 150 osobach będą ją mieć, pewnie czas pokaże - komentuje Katarzyna Gajek, przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej.
 
Wedding planerzy i menadżerowie sal weselnych zgodnie przyznają, że nie wiadomo na razie, jak postępować z gośćmi, czy im mierzyć temperaturę, czy mają utrzymywać talerzykowe lekkie dystanse. Organizacja wesel będzie teraz wymagać pewnej elastyczności od DJ-ów, animatorów, menedżerów i dostosowywania się do nowej rzeczywistości. Wszyscy muszą się przygotować na przeróżne pytania zarówno ze strony pary młodej, rodziców i gości.
 
- Na sto procent ktoś spyta, czy jak kuzyn przyjdzie z dziewczyną, to będzie mógł tańczyć z ciocią czy panną młodą - mówi menadżer imprez Paweł Kucharski i uspokaja: - Uważam, że nie ma co się stresować, nakręcać. Wręcz przeciwnie, podczas zabawy można też wykorzystać obecną sytuację i na przykład przy “tańcu welonowym” powiedzieć, że z panną młodą można zatańczy dopiero, gdy ona wyciągnie płyn do dezynfekcji, którym spryska ręce wujka czy kuzyna. Można zrobić na oczepiny bieg w maseczkach. Myślę teraz na gorąco, ale to też pokazuje, że trzeba pozostać elastycznym wobec dzisiejszych realiów. Najważniejsze powinno być, żeby para młoda i goście czuli się komfortowo i bezpiecznie, dlatego ważne są jasne ustalenia i na samym początku poinformowanie o nich w prosty, bezpośredni sposób zaproszonych na uroczystość.
 
Jeśli chodzi o wytyczne sanitarne, są analogiczne do tych, które zostały podane przy odmrażaniu choćby branży beauty. Mowa była o ozonowaniu, dezynfekcji. Założono, że w uroczystości weselnej uczestniczą ludzie zdrowi i rozsądni, a ci będący w grupie ryzyka, czyli np. mający choroby współistniejące, z obecności zrezygnują. Ustalono, że para młoda będzie zbierać oświadczenia od gości, które w przypadku zakażenia, będzie można przekazać sanepidowi, który prześledzi drogę kontaktów, jeśli okazałoby się, że jeden z gości będzie miał pozytywny wynik na obecność koronawirusa.
 
- Na pewno zmienione rozstawienie stołów, żeby przy każdym siedziało mniej osób. Kelner będzie miał swój określony stół do obsługi, żeby do stołu nie podchodziło kilka różnych osób. Myślimy nawet o sztućcach, bo nie wyobrażam sobie, by na półmiskach pojawiły się, jak wcześniej, łyżki, czy widelce, z których każdy będzie mógł korzystać, nakładając sobie danie. Na pewno częściej będziemy wymieniać naczynia i sztućce - pod tym względem będzie to dla nas więcej pracy, ale oczywiście nie ma co załamywać rąk, tylko zakasać rękawy - mówi menadżerka sali "Zacisze" w Złotowie.
 
Na salach weselnych zwiększy się liczba obsługujących gości kelnerów. Wyłączona zostanie część samoobsługowa, ale o nie znaczy, że wycofane zostaną bufety i bary w tym niezwykle popularne na polskich weselach "wiejskie stoły". Wręcz przeciwnie, będą one po prostu obsługiwane przy serwisie przez kelnera, żeby zminimalizować ryzyko, że ktoś podchodzi, może kichać, prychać i stać nad bufetem zbyt długo.
 
Katarzyna Gajek podaje, że jednym z ustaleń branży z ministerstwem była redukcja osób przy stołach. Zmniejszono ją o 20 proc. względem standardowego usadzenia, czyli przy stole, przy którym dotychczas siedziało 10 osób, usiądzie teraz osiem.
 
 

 

- Jak będą wyglądać wesela, czas pokaże. Z omawianych z ministerstwem wytycznych, wiele decyzji będzie leżeć po stronie właściciela obiektu, w którym uroczystość się będzie odbywać. Nie było mowy o zapisach na temat tańca, składania życzeń. Tu trzeba się odwołać do zdrowego rozsądku i zaapelować do pary młodej, że być może warto odejść od niektórych obyczajów. Może tym razem nie róbmy standardowego składania życzeń, obściskiwania się i całowania z całą rodziną. Niech senior rodu wzniesie toast, a goście złożą prezenty na stole, jak ma to miejsce na amerykańskich przyjęciach i to też może być dobre - mówi Gajek.
 
W podobnym tonie wypowiada się menadżer imprez Paweł Kucharski:
 
- Myślę chociażby o tym, że w ramach składania życzeń, ja je złożę w imieniu wszystkich gości, a wspólnie odśpiewamy sto lat, by uniknąć tym samym obściskiwań i obcałowywań z całą rodziną. Oczywiście nie wiem, czy to się uda, bo na pewno trafią się babcie, ciocie, które będą chciały złożyć życzenia w tradycyjny sposób, a wiadomo, że pary młodej nie otoczymy pleksi. Ważne jednak dla mnie będzie to, co ustalę z młodą parą - w jakiej sytuacji reagować, do jakiej nie dopuszczać - wyjaśnia.
 
Przedstawicielka Polskiego Stowarzyszenia Branży Ślubnej apeluje do zespołów, animatorów, DJ-ów o taką organizację zabaw dla wszystkich gości, by nie dochodziło do zbytniej bliskości. - Pomyślmy o dostosowaniu scenariusza imprezy do obecnych realiów. Powinniśmy jak najbardziej zmniejszać ryzyko zakażenia, na przykład przemyśleć fakt korzystania z fotobudki i rzeczy wielokrotnego użytku. Ale też nie popadajmy w paranoję, że będziemy rysować kółka na parkiecie, w których pary mają tańczyć, żeby zachować dystans.
 
Czy domy weselne i same imprezy będą kontrolowane przez Sanepid?
 
- Oczywiście, będziemy sprawować pieczę nad weselami, ale na takiej zasadzie, że wierzymy obywatelom i na pewno nie będzie desygnowanego żadnego pracownika inspekcji sanitarnej na wesele, żeby analizował, czy są zachowane dystanse. Chcemy ograniczać ryzyko za pomocą przepisów, a że społeczeństwo polskie jest niezwykle racjonalne, to z całą pewnością wszystko będzie zgodne z naszymi intencjami i zaleceniami - powiedział w rozmowie z Onetem główny inspektor sanitarny.
 
- W jakichś skrajnych sytuacjach, gdy będzie sygnał od kogoś, że coś się dzieje. Albo będzie sytuacja, kiedy po weselu się okaże, że w jego wyniku doszło do ogniska zakażeń i wraz z wywiadem wyjdą informacje, że naruszono wytyczne, to wtedy ewentualnie można z przepisów związanych ze zwalczaniem COVID-19 wynieść jakąś odpowiedzialność - dopowiedział w rozmowie z Onetem rzecznik GIS Jan Bondar. Jednocześnie zaznaczył, że organizatorzy wesel są świadomi obowiązujących zaleceń, a także przypomniał, że pandemia jeszcze się nie skończyła.

 

opr.plr

źródło: Onet.pl

foto: pixabay

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Ww (7 czerwca 2020 10:59)
Cytuję użytkownika: Krzyś
Wesela na nowych warunkach czyli pan młody może ruchnąc światkową A pani mloda moze się dymac że wszystkimi kawalerami.
Tak pisze prostak!Tylko współczuć osoba bliskim.
Krzyś (7 czerwca 2020 9:08)
Wesela na nowych warunkach czyli pan młody może ruchnąc światkową A pani mloda moze się dymac że wszystkimi kawalerami.

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   ślub  |   wesele  |   branża ślubna  |   tradycja  |   zabawy  |   przyjęcie  |  

Wracają pociągi do Skalnego Miasta (zobacz rozkład)

Anna Elżbieciak - Stec I zastępcą Prezydenta Wałbrzycha

Petycja w sprawie ochrony wałbrzyskich jeży

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij