Otwarcie Skweru Smoleńskiego

Skwer Smoleński jest już oficjalnie otwarty. Członkowie rodzin ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku odsłonili pomnik, który upamiętnia wszystkich tragicznie zmarłych w tym dniu.

Wyświetl galerię 1/6
Po wielu dyskusjach związanych z pomysłem na upamiętnienie w Wałbrzychu ofiar katastrofy smoleńskiej, w końcu udało się otworzyć zrewitalizowany skwer i postawić na nim pomnik z tablicą, na której umieszczono imiona i nazwiska wszystkich, którzy zginęli w katastrofie.
 
- To jest tak ważne, tragiczne wydarzenie, że specjalne uzasadnienie do tego, że powinniśmy to zrobić, nie jest konieczne. Jak wszyscy wiemy, ta idea spotkała się z różnym odzewem wśród naszej wałbrzyskiej społeczności. W listopadzie z naszej inicjatywy powstał Społeczny Komitet do spraw upamiętnienia rocznicy katastrofy smoleńskiej. Do tego komitetu weszli przedstawiciele wszystkich środowisk, które wypełniają przestrzeń debaty publicznej w naszym mieście. Chodziło o to, aby wyrazić również poprzez skład komitetu przekonanie, że w naszej najnowszej historii powinien nastąpić etap łączenia, zasypywania różnych podziałów - mówił Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Zaproszenie do udziału w tej skromnej uroczystości przyjęli Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, żona zmarłego posła Jerzego Szmajdzińskiego oraz Jacek Świat, mąż zmarłej posłanki Aleksandry Natalli-Świat.
 
- Jak myślę o tym zdarzeniu, to zawsze wspominam ostatnie słowa mojego męża. Zapytałam go "Juruś, przyjechać po ciebie samochodem jutro?", odpowiedział: "Nie przyjeżdżaj, kolega mnie zabiera i jedziemy na mecz". Był prawdziwym kibicem i kochał sport, to były ostatnie słowa, jakie od niego usłyszałam. Jola Szymanek-Deresz też już nigdy nie powie do mnie "Gosiaczku". Razem jeździliśmy na nartach i spędzaliśmy święta. Mówię w taki osobisty sposób, bo to jest dziś dla mnie najważniejsze. Mówię to też dlatego, że jestem wszystkim państwu wdzięczna, poczynając od inicjatora, pana prezydenta. To jest dzisiaj najważniejsze - łączenie - mówiła posłanka Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.
 
 
- Ten pomnik, to miejsce i dzisiejsza uroczystość to jest dobry przykład tej "dobrej pamięci". Myślę, że to miejsce będzie służyło dobrej pamięci o tych ludziach, którzy zginęli w służbie ojczyzny. Lecieli złożyć hołd ofiarom Katynia. Staję tutaj z prawdziwym wzruszeniem, bo każde takie upamiętnienie buduje we mnie przekonanie, że przy tej całej tragedii ta ofiara nie pójdzie na marne, że wykiełkuje na niej ziarno dobra i wyrośnie drzewo naszej polskiej wspólnoty - mówił poseł Jacek Świat.
 
 
Pomnik, który kształtem nawiązuje do skrzydła samolotu, został ufundowany ze społecznej zbiórki prowadzonej przez Komitet do spraw upamiętnienia rocznicy katastrofy smoleńskiej. Skwer naprzeciwko poczty przy ul. Słowackiego zrewitalizowano ze środków gminy Wałbrzych. Otwarcie początkowo było planowane w X rocznicę katastrofy smoleńskiej ale plany pokrzyżowała pandemia.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno