Prezydent Świdnicy z absolutorium
12 radnych "za", 9 radnych "przeciw", jedna osoba wstrzymała się od głosu - 
prezydent Świdnicy, Beata Moskal- Słaniewska otrzymała absolutorium za wykonanie budżetu miasta za 2019 rok. 

 
 
Zrealizowane dochody gminy Świdnica w 2019 roku to 277,5 mln złotych co stanowi 100,6% założeń. Wydatki to kwota 270,4 mln zł.  (96,3%). Nadwyżka budżetu miasta na koniec 2019 roku wyniosła 7,1 mln zł. wobec planowanego deficytu na poziomie – 5,1 mln. 
 
- Powyższe wskaźniki dowodzą, iż sytuacja finansowa miasta Świdnica jest stabilna, plan na 2019 rok został sporządzony nie tylko w sposób prawidłowy od strony formalnej, ale i w oparciu o realne wskaźniki. Wyższe niż planowano dochody własne świadczą o dobrej koniunkturze gospodarczej, zaś ilość pozyskanych środków zewnętrznych wynika z bardzo dużej sprawności urzędników w tworzeniu dobrych merytorycznie projektów – mówi skarbnik miasta, Kacper Siwek. 
 
Regionalna Izba Obrachunkowa i  Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej wydały pozytywną opinię dotycząca wykonania budżetu. 
 
Budżet Świdnicy był konstruowany w oparciu o zrównoważony rozwój miasta. Na inwestycje miasto zaplanowało 36,2 mln. zł. Z zewnętrznych środków na ich realizację do budżetu miasta wpłynęło w ubiegłym roku prawie 12 milionów złotych. 

 
- Dziękuję wszystkim za dobrą współpracę, która daje widoczne efekty w funkcjonowaniu i wizerunku naszego miasta. To dzięki pracy urzędników oraz pracowników  wszystkich jednostek podległych, udało nam się zrealizrować tak wiele potrzebnych inwestycji. Przypomnę tylko kilka przykładów, to m.in.: remonty ulic: Traugutta, Pogodnej, Chłopskiej, Franciszkańskiej, Siostrzanej oraz przebudowa chodników i budowa zatok parkingowych. To ponad 1 mln zł przyznanych dotacji na remonty zabytkowych obiektów w mieście. To oddane do użytku 20 lokale mieszkalne wspomagane przy ul. 1-go Maja, gdzie rozpoczęto unikatowy program „Świdnickie Jaskółki”, mający na celu pomoc osobom zagrożonym bezdomnością oraz znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. To także program rewitalizacji, dzięki temu odmieniono wizerunek ul. Siostrzanej oraz śródmiejskiej przestrzeni wewnątrz kwartałów ul. Siostrzana-Rynek wraz z przebudową i wyposażeniem budynku Rynek 39 – 40. To również walka z niską emisją, program KAWKA, dofinansowanie tych inicjatyw, które miały na celu zmianę systemu i sposobu ogrzewania w domach czy mieszkaniach. To kolejne kilometry nowych ścieżek rowerowych czy modernizacja taboru Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, które w 2019 roku zakupiło, dzięki funduszom unijnym, dwa nowe w pełni elektryczne autobusy marki Volvo -  mówi prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
 
adm
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno