Miasto finansuje szczepienia przeciwko wirusowi HPV

Gmina Wałbrzych kontynuuje program profilaktyki zakażeń wirusem HPV, powodującego m.in. raka szyjki macicy. W tym roku szczepieniem objętych będzie ponad 500 młodych wałbrzyszanek z rocznika 2008.

W pierwszej edycji programu w latach 2014-2018 oraz w pierwszej fazie drugiej edycji w 2019 roku zaszczepiono ponad 1000 dziewcząt. Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej zwraca uwagę, że zwłaszcza w dobie koronawirusa, na którego nie wynaleziono jeszcze szczepionki warto chronić się przed innymi śmiertelnymi wirusami, które zostały przez medycynę okiełznane.
 
- Ważne jest to, żeby w dobie koronawirusa i powszechnego oczekiwania, że będzie szczepionka, która uratuje życie przypomnieć, że szczepionka przeciwko rakowi szyjki macicy również ratuje życie. Może nie w ciągu miesięcy czy lat, ale ratuje życie. Polska jest jednym z niewielu krajów w Europie, w którym kobiety nadal umierają na raka szyjki macicy. Z mojej wiedzy wynika, że na przykład w Norwegii czy Szwecji ten rak nie występuje lub pojawia się bardzo rzadko. Kilkaset tysięcy przeznaczone na program, którego pozytywne skutki będziemy obserwować za kilka, kilkanaście lat jest wyrazem zdolności do myślenia w kategoriach pewnej misji, którą miasto ma do spełnienia - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Szczepienia realizowane są przez Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Śródmieście-Biały Kamień". Z powodu pandemii konieczny jest wcześniejszy kontakt telefoniczny i umówienie się na wizytę.
 
- Szczepimy dziewczynki codziennie od godziny 8:00 do 17:00, ustalając wcześniej termin wizyty. Wpuszczamy osobnym wejściem od tyłu przychodni. Jest tam śluza i gabinet, w którym od razu odbywa się kwalifikacja do szczepienia  i edukacja zarówno dzieci jak i rodziców. Po szczepieniu wychodzimy na zewnątrz i praktycznie nie mamy kontaktu z innymi pacjentami - mówi prezes NZOZ "Śródmieście-Biały Kamień" Lidia Dziubek.
 
Szczepionkę podaje się w dwóch dawkach, przy czym drugą po około 5 miesiącach po pierwszej.
 
- Jest to szczepionka poliwalentna, czyli skuteczna na wiele typów tego wirusa. Jest ona bezpieczna a stosowana właściwie, czyli podana dwukrotnie, w ogromnym stopniu, jeśli nie całkowicie, chroni przed rozwojem tego typu nowotworu - zapewnia Roman Szełemej.
 
W tym roku miasto przeznaczyło na program szczepień i edukacji 234 480 zł. Pozwoli to zaszczepić 504 dziewczynki, czyli około 60% populacji rocznika 2008.
 
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych / pixabay
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno