Czy straż miejska zrywała plakaty wyborcze ?
Policja zatrzymała w Wałbrzychu dwóch strażników miejskich. Nieumundurowani strażnicy zrywali plakaty i banery (...)  – napisał na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik.
 
 
Jak napisał wiceminister  Wąsik, "w ich nieoznakowanym pojeździe znaleziono ok. 30 zerwanych banerów".  Wąsik wskazuje też we wpisie, że są to plakaty jednego kandydata. 

Informacji napisanych przez wiceministra na tweeterze nie potwierdza policja. 

- Sprawa jest badana,  są to różne plakaty, różnych kandydatów - mówi asp. szt. Monika Kaleta z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu. 

W sprawę mają być zamieszane trzy a nie dwie osoby. Jak poinformowała naszą redakcję asp. szt. Monika Kaleta, zdjętych plakatów jest kilkadziesiąt a sprawa jest badana przez policję. 
 


Rzecznik wałbrzyskiego magistratu, Edward Szewczak potwierdza, że wszystkie interwencje wałbrzyskiej Straży Miejskiej są dokumentowane fotograficznie, a w ostatnich dniach Straż Miejska usuwała banery wyborcze będące własnością 3 komitetów.W dniu 15 czerwca 2020 r. w związku z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonymi na dzień 28 czerwca 2020 r., Urząd Miejski w Wałbrzychu wystosował informację dla Komitetów Wyborczych i Kandydatów dotyczącą wskazania miejsc przeznaczonych do umieszczania materiałów wyborczych. W informacji tej poinformowano sztaby, że na na terenie Miasta Wałbrzycha zostały wytypowane miejsca do nieodpłatnego umieszczania plakatów i banerów wyborczych przez zarejestrowane Komitety Wyborcze. Ponadto Urząd Miejski w Wałbrzychu, poinformował sztaby, że w niewymienionych w wykazie miejscach na terenie miasta, umieszczanie materiałów wyborczych jest możliwe wyłącznie po uzyskaniu zgody właściciela lub zarządcy nieruchomości, obiektu albo urządzenia.
 
Wszystkie Komitety Wyborcze oraz Kandydaci zobowiązani są do umieszczania materiałów wyborczych we wskazanych miejscach. Urząd Miejski w Wałbrzych stanowczo nie wyraża zgody na umieszczanie materiałów wyborczych na mieniu gminnym, innym niż wskazanym w wykazie (m.in.: fasady budynków, bramy, ogrodzenia, barierki). Zgodnie z Kodeksem Wyborczym: Art. 110. § 5. Policja lub straż gminna jest obowiązana usuwać na koszt komitetów wyborczych plakaty i hasła wyborcze, których sposób umieszczenia może zagrażać życiu lub zdrowiu ludzi albo bezpieczeństwu mienia bądź bezpieczeństwu w ruchu drogowym.
 
Wszystkie interwencje wałbrzyskiej Straży Miejskiej są dokumentowane fotograficznie, a materiały Komitetów Wyborczych są usuwane w sposób nie powodujący ich zniszczenia. Komitety Wyborcze są informowane o możliwości odebrania materiałów wyborczych z siedziby Straży Miejskiej. W ostatnich dniach Straż Miejska usuwała banery wyborcze będące własnością 3 komitetów.
 
Edward Szewczak
Rzecznik Prasowy
Urząd Miejski w Wałbrzychu

 
adm
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com

 
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno