Prokuratura zbada czy strażnicy miejscy przekroczyli uprawnienia zdejmując plakaty wyborcze

Wałbrzyska Prokuratura Rejonowa zbada czy w Wałbrzychu została naruszona cisza wyborcza i czy strażnicy miejscy przekroczyli swoje uprawnienia. Sprawa dotyczy zdejmowania plakatów wyborczych przez strażników.


 

Przypomnijmy, w sobotę, podczas ciszy wyborczej, wiceminister spraw wewnętrznych Maciej Wąsik ponformował na tweeterze o tym, że Policja zatrzymała w Wałbrzychu dwóch strażników miejskich. Nieumundurowani strażnicy zrywali plakaty i banery Andrzeja Dudy (czytaj więcej tutaj). 

Asp. szt. Monika Kaleta z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, potwierdza, że zdjetych zostało kilkadziesiąt plakatów, jednocześnie informuje, że materiały wyborcze zdjęte przez strażników miejskich należały do 3 komitetów wyborczych, a nie tylko do Komitetu Wyborczego Andrzeja Dudy.  

Rzecznik wałbrzyskiego magistratu, Edward Szewczak poinformował, że plakaty były zdejmowane, bo zostały powieszone w niedozwolonych miejscach.

Plakaty miały zostać zdjęte już wcześniej, jednak w nocy z piątku na sobotę miały zostać ponownie powieszone w niedozwolonych miejscach i strażnicy w sobotę zdjęli je.

Magistrat wydał też oświadczenie związane ze zdjęciem plakatów przez strażników (czytaj tutaj). Edward Szewczak zaznacza, że 15 czerwca Urząd Miejski w Wałbrzychu wystosował informację dla Komitetów Wyborczych i Kandydatów dotyczącą wskazania miejsc przeznaczonych do umieszczania materiałów wyborczych.

Sprawą zajmie się teraz wałbrzyska Prokuratura Rejonowa. 

- Zabezpieczone materiały zostały już przekazane do Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu – potwierdza rzecznik wałbrzyskiej policji, asp. szt. Agnieszka Głowacka-Kijek. 

Jak podkreślał rzecznik wałbrzyskiego magistratu, Edward Szewczak, Wszystkie interwencje wałbrzyskiej Straży Miejskiej są dokumentowane fotograficznie, a materiały Komitetów Wyborczych są usuwane w sposób nie powodujący ich zniszczenia. Komitety Wyborcze są informowane o możliwości odebrania materiałów wyborczych z siedziby Straży Miejskiej.
 
Czytaj też:
Policja zbada sprawę zrywania plakatów wyborczych
Czy straż miejska zrywała plakaty wyborcze ? 

adm
foto: walbrzych24.com
rdakcja@walbrzch24.com

 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno