Trwa remont ul. Niepodległości (FOTO)

Ich ciężarówki codziennie przemierzają tę drogę, dlatego partycypują w kosztach jej naprawy. KSS Bartnica przekazuje bezpłatnie swoje kruszywo do remontu ul. Niepodległości.

Wyświetl galerię 1/11
Kierowcy wyjeżdżający z Wałbrzycha w stronę Mieroszowa napotkają na utrudnienia. Trwa remont ul. Niepodległości - od skrzyżowania z ul. Wylotową, w kierunku wyjazdu z miasta. Docelowo nowa nawierzchnia zostanie położona na prawie 900 - metrowym odcinku. Na razie prace prowadzone są na fragmencie jezdni. Ruchem steruje sygnalizacja świetlna. 
 
- Poza wymianą nawierzchni, na remontowanym odcinku wymienione zostaną krawężniki oraz wykonana będzie renowacja sieci kanalizacji deszczowej, czyli wymiana tzw. wpustów i przykanalików - mówi Andrzej Piękny, główny specjalista ds. inwestycji i remontów w Zarządzie Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta w Wałbrzychu.
 
 
Naprawiany fragment ul. Niepodległości jest mocno zniszczony. To bowiem droga krajowa nr 35, prowadząca do przejścia granicznego z Czechami w Mieroszowie. Każdego dnia przejeżdżają nią tysiące aut. Także tędy surowiec z Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej transportują do bocznicy kolejowej Kopalnie Surowców Skalnych w Bartnicy. I to właśnie KSS Bartnica i miasto Wałbrzych wzięli na siebie wspólny ciężar remontu tej krajowej drogi. Nie po raz pierwszy: to już ósma w ostatnich latach inwestycja drogowa związana z ul. Niepodległości i jej okolicami, prowadzona wspólnie przez miasto i KSS Bartnica lub finansowana przez kopalnię.
 
Naprawione zostały już m.in. ul. Tunelowa i Gdańska, część ul. Wałbrzyskiej i trzy odcinki ul. Niepodległości. Obecnie remontowany jest czwarty fragment ul. Niepodległości.
 
- Do takich inwestycji nie obligują nas żadne przepisy, ale jesteśmy firmą społecznie odpowiedzialną, dlatego po raz kolejny zdecydowaliśmy się partycypować w kosztach prowadzonego przez miasto remontu - mówi Jakub Madej, prezes KSS Bartnica.
 
 
Spółka zobowiązała się dostarczyć bezpłatnie wszystkie kruszywa i masy bitumiczne do nowej drogi. I to takie, dzięki którym po naprawie jezdnia będzie nie tylko równa, ale też poprawiająca bezpieczeństwo kierowców i ekologiczna.
 
- Do budowy nowej nawierzchni odcinka ul. Niepodległości wykorzystanych zostanie m.in. ponad tysiąc ton gabra z naszego złoża w Słupcu. Gabro ma duży wpływ na bezpieczeństwo: dodane do mieszanki asfaltowej nie tylko rozjaśnia jezdnię i poprawia widoczność, ale wpływa też na skrócenie drogi hamowania aut. W nowej nawierzchni będzie też prawie tysiąc ton melafirowego grysu z naszej kopalni w Rybnicy Leśnej. Melafir jest bardzo odporny więc wzmocni jezdnię. Będzie ona również ekologiczna, ponieważ do jej budowy użytych zostanie ponad 200 ton tzw. destruktu asfaltowego, pochodzącego z rozbiórki innych dróg. W sumie do obecnego remontu ul. Niepodległości wykorzystanych zostanie dwa i pół tysiąca ton wydobywanych lokalnie kruszyw. Przerobionych na mieszankę asfaltową także lokalnie, bowiem w należącej do KSS Bartnica Wytwórni Mas Bitumicznych w Starym Julianowie - podkreśla prezes Jakub Madej.
 
Remont powinien zakończyć się w sierpniu.
 
opr.plr
foto: użyczone / KSS Bartnica
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno