Woda z Szybu Pokój zasili nasze wodociągi

2,5 tysiąca metrów sześciennych wody na dobę będzie można pozyskać z dawnego Szybu Pokój w Jedlinie Zdroju. Po uzdatnieniu woda ta będzie służyć głównie gminom na południe od Wałbrzycha ale trafi też do naszego miasta.

Po trzech latach badań naukowcy potwierdzili, że po podstawowym procesie uzdatniania woda z szybu Pokój będzie nadawała się do picia. Wałbrzyski Związek Wodociągów i Kanalizacji zyska zatem bardzo wartościowe źródło.
 
- Chcemy odciążyć nasze studnie głębinowe w Unisławiu Śląskim oddając ten obiekt do użytku w drugiej połowie przyszłego roku. 2,5 tys. metrów sześciennych to ilość, która pozwala w 100% zabezpieczyć gminy Jedlina-Zdrój i Walim. Skorzysta także Głuszyca i planujemy również przetransportować tę wodę do Wałbrzycha do dzielnic Rusinowa czy Poniatów - mówi Marek Mielniczuk, przewodniczący zarządu Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji.
 
 
WZWiK przeznaczyła na ten projekt 16 milionów złotych ze środków zrzeszonych gmin. To jeden z elementów poszukiwania alternatywnych źródeł wody, podczas gdy wysychają te tradycyjne.
 
- Nie mamy retencji i nic nie wskazuje na to, by był jakiś program rządowy budowy zbiorników, mimo że klimatolodzy od wielu lat ostrzegali, że opadów deszczu będzie mniej a kiedy już będą to bardzo intensywne więc trzeba będzie tę wodę wyłapywać. W sumie przez kilkanaście miesięcy wody spadło bardzo mało, wiele źródeł obniżyło poziomy wody, do której możemy sięgać - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
Po rozpoczęciu eksploatacji źródła z Szybu Pokój będzie ono stanowiło 10% dzisiejszej produkcji wody w całym Związku.
 
 
 
plr
foto: Telewizja Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno