W Poszukiwaniu Talentów - gra terenowa w Czarnym Borze

Biblioteka+ Centrum Kultury w Czarnym Borze w ramach programu Kultura w Sieci zaprasza na grę terenową, która wprawdzie nie oderwie dzieciaków od smartfonów ale zmusi je do ruchu na świeżym powietrzu (z telefonem w ręku).

Wyświetl galerię 1/20
Projekt "W Sieci Jana Pawła II" to szereg działań, z których właśnie zainaugurowano jedno z najciekawszych. To gra na smartfony w dwóch wersjach - stacjonarna dla kanapowych leniuchów oraz terenowa, dla tych, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Obie w różnych wariantach trudności, przeznaczonych dla dzieci oraz dorosłych. Wspólnym mianownikiem jest postać Papieża Polaka.
 
- Rok 2020 jest Rokiem Jana Pawła II i chcieliśmy uczcić w jakiś sposób jego pamięć. Najmłodszym dzieciom przybliżyć jego sylwetkę w sposób edukacyjny ale też rozrywkowy i przystępny, stąd pomysł aby była to gra mobilna. Jak wiadomo dzieci spędzają dużo czasu w Internecie, nie rozstają się z telefonami komórkowymi. Nie oceniamy tego ale skoro już żyjemy w sieci to trzeba spędzać ten czas w sposób wartościowy, ucząc się poprzez zabawę - mówi Katarzyna Bernaś, dyrektor Biblioteki+ Centrum Kultury w Czarnym Borze.
 
 
Na czym polega gra i jak się do niej włączyć? Wystarczy smartfon połączony z Internetem oraz GPS-em. Najpierw należy pobrać bezpłatną aplikację Action Track, na bazie której skonstruowana jest gra a następnie zeskanować specjalny kod dostępny w punkcie startowym, czyli w Centrum Kultury w Czarnym Borze.
 
- Co bardzo jest ważne, pracując w nieokreśloności, nie wiedząc co będzie w przyszłości, od razu przygotowaliśmy grę w dwóch trybach. Pierwszy z nich opiera się o lokalizacji na mapie i fizyczne przemieszczanie się po terenie gry, czyli na spacer po Czarnym Borze. Dobrym narzędziem edukacyjnym jest również wersja "na kanapie", dzięki czemu można w nią zagrać w domu czy w szkole, nawet w innej miejscowości. Gra oparta jest o mapę Czarnego Boru, na której zaznaczono punkty a każdy z nich zawiera pewną treść - tłumaczy Alicja Krawczyńska, twórczyni gry "W Poszukiwaniu Talentów".
 
 
Zdradzając na zachętę część fabuły, możemy powiedzieć, że uczestnicy gry spotykają na swojej drodze Jana Pawła II, podczas jednej z jego pielgrzymek do Polski. Papież prosi uczestników o pomoc w odnalezieniu zgubionych "Talentów" znanych z przypowieści z Nowego Testamentu. W poszukiwaniach pomaga wspomniana wcześniej mapa, kierując uczestników w różne punkty miejscowości. W ramach postępu gracze dowiadują się różnych ciekawostek z życia Jana Pawła II a także wykonują proste zadania, czy odpowiadają na pytania zadawane przez aplikację. Gra jest już dostępna w wersji dla dzieci, natomiast opcja dla dorosłych pojawi się w przyszłym tygodniu.
 
Oprócz samej gry w ramach projektu "W Sieci Jana Pawła II" odbędzie się też konkurs z atrakcyjnymi nagrodami.
 
- Konkurs plastyczny i literacki również jest inspirowany postacią Jana Pawła II. Będą mogły w nim wziąć udział zarówno dzieci jak i dorośli, każda grupa będzie oceniana osobno. Wśród nagród mamy między innymi smartfony. Zapraszamy najpierw do gry a potem chwytamy za pisaki, farby czy sięgamy po jakąkolwiek inną formę plastyczną. Warunek jest jeden, prace plastyczne czy literackie muszą dotyczyć życia Jana Pawła II - mówi Katarzyna Bernaś.
 
 
Projekt zrealizowano dzięki funduszom z ministerialnego programu Kultura w Sieci. Na ten cel udało się pozyskać 30 tysięcy złotych. Jak zdradzili nam twórcy gry, podobne przygody będą wkrótce dostępne także w innych okolicznych miejscowościach.
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno