Ministerstwo Sportu dofinansuje remont stadionu, ale...

Ministerstwo Sportu deklaruje dofinansowanie rewitalizacji stadionu na Nowym Mieście, jeśli gmina Wałbrzych przeznaczy na ten cel środki z rządowego Funduszu Inwestycji Samorządowych.

Nie pierwszy raz słyszymy deklaracje o przywróceniu świetności tego obiektu, a drzewa na trybunach rosną coraz wyższe... Tym razem przedstawiciel rządu - minister Michał Dworczyk w imieniu Minister Sportu Danuty Dmowskiej-Andrzejuk zadeklarował kolejne wsparcie na rzecz remontu legendarnego stadionu Górnika Wałbrzych, jednak pod pewnym warunkiem. Wiążę się to z Funduszem Inwestycji Samorządowych, które rząd obiecał przekazać samorządom. Do Wałbrzycha miałoby trafić ponad 24,5 mln zł.
 
- Chcieliśmy zaapelować, aby część z tych środków (choć wiemy, że potrzeb jest bardzo dużo, a podkreślam, że to decyzja miasta, na co te środki zostaną wydatkowane) została przeznaczona na wkład w remont stadionu Górnika Wałbrzych, który od lat czeka na przywrócenie świetności. My dzisiaj po analizach przeprowadzonych w Ministerstwie Sportu, jesteśmy upoważnieni do przekazania deklaracji, że jeżeli pan prezydent podejmie decyzję o przekazaniu części środków na remont stadionu, Ministerstwo Sportu przekaże pozostałe środki potrzebne do przywrócenia tego obiektu do funkcjonowania - mówi szef kancelarii Premiera Michał Dworczyk.
 
 
Urząd Miejski w Wałbrzychu pozytywnie odebrał te deklaracje, choć zdaniem rzecznika magistratu jest za wcześnie by dzielić środki, które jeszcze nie znalazły się na koncie gminy.
 
- Bardzo się cieszymy z deklaracji ministra Dworczyka, cieszymy się, że koalicja rządowa wraca do swoich projektów sprzed czterech czy dwóch lat o tym, że stadion ten powinien zostać wyremontowany. Miasto w dalszym ciągu chce wyremontować ten stadion, ale musimy pamiętać, że koszt takiego remontu to jest około 45 do 50 milionów złotych. Wałbrzych w ciągu ostatnich 8 lat wydał na infrastrukturę sportową około 160 milionów złotych, z tego w ciągu ostatnich 5 lat z Ministerstwa Sportu otrzymaliśmy 200 tysięcy złotych, za które bardzo dziękujemy. Jeżeli Fundusz Inwestycji Samorządowych zaistnieje, przejdzie całą drogę legislacyjną, wtedy będziemy się zastanawiać, na co te pieniądze przeznaczyć. Analizujemy to już dzisiaj, ale nie chcielibyśmy o tym mówić, dopóki nie będziemy mieli czarno na białym, jak ten fundusz będzie ostatecznie wyglądał - odpowiada Edward Szewczak rzecznik Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu.
 
 
Minister Dworczyk zapytany o to, czy gdyby miasto zadeklarowało przekazanie kilku milionów złotych to, czy MInisterstwo Sportu jest gotowe przekazać nawet brakujące kilkadziesiąt, odpowiedział wymijająco:
 
- Nie chciałbym wypowiadać się na temat tego, w jakiej formule ten stadion miałby być rewitalizowany, bo to jest decyzja władz miasta. Jestem ostatnią osobą, która miałaby mówić, co władze miasta powinny w tej sprawie zrobić. Mamy poważną deklarację ze strony Ministerstwa Sportu, że chce się ono zaangażować w rewitalizację tego obiektu. Jak tylko władze miasta przedstawią program i wkład własny, to ta inwestycja zostanie potraktowana priorytetowo i wtedy będziemy rozmawiali o kwotach. Dzisiaj byłoby to brane z powietrza. Miasto nie prowadzi w tej chwili dialogu z Ministerstwem Sportu, więc jeżeli tylko będzie złożony wniosek, to wtedy będzie poważna rozmowa - twierdzi Michał Dworczyk.
 
Rzecznik Ratusza Edward Szewczak przypomina, że miasto już składało wnioski do Ministerstwa Sportu o dofinansowanie tej inwestycji, jednak odpowiedź wówczas była niezadowalająca.
 
- Wtedy ministerstwo przekazało nam kilka milionów złotych, niestety z racji kosztów tak dużego remontu na poziomie nawet 50 milionów złotych, miasto nie było w stanie udźwignąć tego remontu, dlatego ta dotacja nie została spożytkowana - mówi Edward Szewczak.
 
 
Przypominamy, że przed pandemią trzy wałbrzyskie kluby sportowe porozumiały się z miastem w sprawie planów remontu tego stadionu. Sportowcy utworzyli i promowali specjalną zrzutkę na wkład własny do przyszłego projektu. Niestety zakończyła się ona pod koniec marca zebraniem zaledwie 2729 zł z potrzebnych 80 tysięcy.
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno