SprzątnijMY Park Ksiażański

Oddolna inicjatywa mieszkańców Wałbrzycha i okolic została dostrzeżona przez samorządy Wałbrzycha i Świebodzic, w efekcie czego narodziła się akcja "SprzątnijMY Park Książański.

Turyści często, zamiast kupować pamiątki w Zamku Książ, pozostawiają po sobie niechlubne "pamiątki" w postaci butelek, puszek czy worków foliowych w Parku Książańskim. Co gorsza, zdarzają się też tacy, którzy z przełomów Pełcznicy tworzą wręcz wysypisko. Są na szczęście też ludzie, którzy nie mogą na to patrzeć obojętnie i właśnie dzięki nim powstało stowarzyszenie Czysty Wałbrzych i pomysł na wielką akcję sprzątania.
 
- Spacerując ze znajomymi po parku, jeżdżąc na rowerach, widzimy jak ten park wygląda, jak wygląda Szczawnik czy okoliczne pola i łąki. Małą grupą założyliśmy na Facebooku konto, do którego chcieliśmy by zapisywali się ludzie i choć małymi siłami sprzątnąć ten park. Tak się ułożyło, że wiele instytucji zechciało się do nas przyłączyć, doprowadzając to tego, że 11 lipca o godzinie 14 na parkingu przy Stadzie Ogierów spotykamy się i ruszamy sprzątać Park Ksiażański - mówi pomysłodawca akcji Paweł Siodłak.
 
 
Akcję wspierają samorządy Wałbrzycha i Świebodzic, zapewniając m.in. rękawiczki, worki na śmieci czy wodę dla uczestników. Dzięki uprzejmości Stada Ogierów uczestnicy będą mogli bezpłatnie skorzystać z ich parkingu.
 
- Prosimy, by nie kupować wcześniej wody. Z Wałbrzychem działamy w ramach akcji Stop Plastik więc Wodociagi dostarczą nam wodę do picia a my weźmy ze sobą tylko bidony lub inne pojemniki wielokrotnego użytku - apeluje Paweł Siodłak.
 
- Świebodzice blisko sąsiadują z Książańskim Parkiem Krajobrazowym, dlatego z panem prezydentem Szełemejem bardzo wspieramy tę akcję. Teren do uprzątnięcia jest bardzo duży. Jako burmistrz deklaruję wsparcie dla stowarzyszenia teraz i w przyszłości. Razem z panem prezydentem chcemy edukować społeczeństwo, że warto dbać o to, co mamy - mówi Burmistrz Świebodzic Paweł Ozga.
 
Udział w akcji zapowiedzieli też m.in. strażacy czy GOPR. Na zakończenie zaplanowano integracyjne ognisko. Uczestnicy spacerować będą w małych grupach z zachowaniem bezpiecznej odległości i zasad reżimu sanitarnego.
 
 
Więcej szczegółów w relacji z konferencji prasowej:
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno