Terytorialsi znów ćwiczą
120 ochotników przekroczyło bramę 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. 
Najbliższe 16 dni spędzą na szkoleniu podstawowym na poligonie w Żaganiu. 
Pierwszy dzień szkolenia podstawowego, tzw. „szesnastki” to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjnie ochotników. 

- W szkoleniu wyrównawczym, które rozpocznie się 11 lipca w sobotę wezmą udział również rezerwiści.  Ci, którzy ukończą szkolenie podstawowe, już 18 lipca złożą na Karlikach w Żaganiu  przysięgę wojskową i jako, ”terytorialsi” rozpoczną trzyletni cykl szkoleń rotacyjnych, prowadzonych w systemie weekendowym - podkreśla Dowódca Brygady płk. Artur Barański


 
Jak będzie wyglądało szkolenie ochotników „szestnastki” w warunkach koronawirusa?
 
Jednym z głównych determinantów działalności szkoleniowej na poligonie w Żaganiu będzie zapewnienie bezpieczeństwa poprzez wzmożony reżim sanitarny ukierunkowany na ograniczanie ryzyka zachorowań. 
 
Stawiennictwo ochotników na szkolenie będzie poprzedzone wywiadem na temat stanu ich zdrowia oraz dotychczasowej aktywności. Wszyscy żołnierze zostaną wyposażeniu w środki ochrony osobistej. Dowódcy żołnierzy będą zobligowani do udzielania instruktażu w zakresie profilaktyki zakażeń. Szkolenia będą prowadzone w grupach liczących maksymalnie 10-12 żołnierzy, a na cały okres szkolenia do grupy szkoleniowej będą przydzieleni ci sami instruktorzy. Grupy szkoleniowe będą separowane od siebie, dotyczy to zajęć jak również zakwaterowania, żywienia oraz transportu. Pomiar temperatury żołnierzy będzie dokonywany każdorazowo przed rozpoczęciem oraz po zakończeniu szkolenia. 


Działalność 16DBOT będzie ukierunkowana na zapewnienie balansu pomiędzy realizacją szkolenia, a utrzymaniem zdolności do wsparcia identyfikacji i izolacji ognisk koronawirusa. WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. W szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą wstąpić zarówno rezerwiści, jak również osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy.

Średnie wynagrodzenie terytarialsów to około 600 złotych miesięcznie. 

opr. kama
foto: WOT
redakcja@walbrzych24.com
 
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno