Jak dopisać sie do spisu wyborców - instrukcja

Dziś mija termin na dopisanie się do spisu wyborców w dowolnej gminie w Polsce.  Jeśli wyborca dopisał się do spisu przed pierwszą turą wyborów, nie może dopisać się do innego spisu przed drugą turą. 

Wyborcy, którzy zmienili spis wyborców przed pierwszą turą wyborów (głosowali poza miejscem zamieszkania)  pozostają w nim także na drugą turę. Do spisu wyborców można dopisać się tylko jeden raz (jeśli wyborca dopisał się przed pierwszą turą wyborów i głosował poza miejscem zamieszkania - musi tam głosować w II turze).

Najcześciej głosowanie poza miejscem zamieszkania wiąże sie z wakacjami i "wakacyjną lokalizacją". Gdy wróciliśmy z wakacji i chcemy głosować w II turze i nie możemy być tam gdzie głosowaliśmy - mamy dwa wyjścia:
1.  wyborca może wrócić po zaświadczenie osobiście, np. jeżeli głosował w Gdańsku, to musi pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania w urzędzie gminy w Gdańsku.
2.  wyborca może upoważnić kogoś, kto zaświadczenie odbierze za nas, a potem wyśle je do nas pocztą.

Głosowanie korospondencyjne
Do piątku, 10 lipca, wyborca głosujący korespondencyjnie musi wrzucić koperty zwrotne do nadawczych skrzynek pocztowych w swojej gminie. Istnieje też możliwosć dostarczenia  koperty osobiście do swojej komisji wyborczej. 

 

Czytaj też:
Głosowanie poza miejscem zamieszkania

kama
foto: ilustracyjne
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno