W wyciskał 3 razy więcej niż ważył - jubileuszowy rok Eugeniusza Skarupy
Rok 2020 to rok Letnich Igrzysk Olimpijskich, dla Eugeniusza Skarupy to rok szczególny, bo rok aż czterech okrągłych  jubileuszy. 

 
 
Eugeniusz Skarupa urodził sie w 1957 roku w Wałbrzychu, mieszka w Szczawnie Zdroju.  Jest absolwentem AWF we Wrocławiu (1991), posiada wykształcenie trenerskie (trener II klasy Lekkiej Atletyki).   Eugeniusz Skarupa jest Mistrzem Świata  Inwalidów w podnoszeniu ciężarów  (Anglia 1981 r.).Cztery okrągłe rocznice: 

W roku 1980 w holenderskim mieście Arnhem odbyły się Letnie Igrzyska Paraolimpijskie, w których Eugeniusz Skarupa zdobył srebrny medal w podnoszeniu ciężarów, a dokładniej w wyciskaniu sztangi na ławeczce. Było to 40 lat temu.
 
Tuż przed wyjazdem na Paraolimpiadę na sprawdzianie przedolimpijskim w Łodzi w maju Eugeniusz Skarupa ważąc 49,200 kg, a startując w kategorii wagowej do 51 kg, wycisnął sztangę o ciężarze 157,5 kg. Ten rekord ma w bieżącym roku 40 lat.  
 
30 lat temu jubilat zakończył karierę sportową, a doszło do tego na Mistrzostwach Świata w Paryżu, na których zajął w ciężarach trzecie miejsce zdobywając brązowy medal.
 
20 lat mija w tym roku od uzyskania przez Eugeniusza Skarupę uprawnień klasyfikatora narodowego medyczno-sportowego (funkcja w sporcie osób z niepełnosprawnością, która polega na ocenie medyczno-funkcjonalnej osoby po chorobie, urazie bądź wypadku i określenie odpowiedniej punktacji, aby w każdej dyscyplinie sportowej rywalizowały osoby o podobnej sprawności).
 
   
kat
foto: użyczone
redakcja@walbrzych24.com
 
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno