3 miliony zł dla wałbrzyskiej PWSZ

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek przekazał Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. A. Silesiusa 3 miliony złotych. Planów inwestycyjnych jest wiele, ale ich realizacją zajmie się nowy rektor, którego zaprzysiężenie zaplanowano na październik.

Gdy poprzednim razem gościł w Wałbrzychu Minister Nauki (wówczas był to Jarosław Gowin), PWSZ otrzymała około 15 milionów złotych. Władze uczelni planują wykorzystać te środki do budowy hali sportowej, której brakuje na terenie kampusu. Nowy Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Wojciech Murdzek przekazał kolejne środki finansowe, tym razem w wysokości 3 milionów złotych.
 
- Uczelnie regionalne, w tym zawodowe, zdecydowanie konkretnie odpowiadają na lokalne potrzeby, jakie są wokół przedsiębiorstwa i wyzwania, strategie działania i rozwoju. Ich obecność jest niezbędna - mówi minister Wojciech Murdzek.
 
 
- Jesteśmy tutaj po to, aby Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa mogła stanowić istotny element i podmiot na naszym regionalnym rynku. Myślimy o rynku pracy, ale również o rynku społecznym, gdzie właściwie w tej przestrzeni regionalnej my kształtujemy, my staramy się uczestniczyć w wielu procesach związanych z kształceniem zarówno młodzieży, jak i podtrzymywaniem tego, co chyba najważniejsze tutaj w naszym regionie - umiłowania naszej najbliższej ojczyzny - mówi rektor elekt PWSZ prof. dr hab. Robert Wiszniowski.
 
Uczelnia jeszcze nie sprecyzowała na co przeznaczy nową pulę środków, ale planów jest wiele.
 
- Uczelnia ma potrzeby. Nie kryjemy, że przydałoby się nam centrum symulacji medycznej z prawdziwego zdarzenia. Mamy do zagospodarowania budynek - Willę Daisy. Być może w nowej strategii, która zostanie opracowana przez Radę Uczelni i nowego rektora, te pieniądze zostaną na ten cel przeznaczone. Marzy nam się taki kierunek studiów jak renowacje budowlane. Fachowców w tym zakresie potrzeba nie tylko w regionie wałbrzyskim. Gdyby udało się taki kierunek stworzyć, to wyposażenie też wymaga określonych kwot. Idąc dalej tą drogą, marzy nam się również kierunek informatyka i kształcenie specjalistów na poziomie licencjatu - wymienia prof. nadzw. dr hab. Piotr Jurek, ustępujący rektor PWSZ.
 
 
Minister Murdzek zaznaczył, że przekazane środki nie są skierowane na konkretny cel i nie ma też terminu ich wykorzystania, dlatego uczelnia może bez pośpiechu zaplanować swoje inwestycje.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno