Menu

Świdniczanie wybrali pomnik na Skwer Lecha Kaczyńskiego

W Świdnicy toczyła się dyskusja, jaki pomnik postawić na Skwerze Lecha Kaczyńskiego. Pojawiły się trzy propozycje a ostateczną decyzję podjęto po głosowaniu.

Świdniczanie wybrali pomnik na Skwer Lecha Kaczyńskiego
W głosowaniu wzięły udział trzy propozycje zgłoszone przez niezależne komitety opowiadające się za swoimi pomysłami. Decyzję pozostawiono w rękach mieszkańców. Prawie 1200 świdniczan wzięło udział w głosowaniu z czego oddano 947 ważnych głosów na następujące projekty:
 
- Pomnik Księcia Bolka Świdnickiego - propozycja złożona przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej – 650 głosów,
 
- Pomnik pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej - propozycja złożona przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 w Świdnicy – 127 głosów,
- Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego – propozycja złożona przez Społeczny Komitet Patriotyczny w Świdnicy – 94 głosy.
 
Za sfinansowanie i budowę pomnika odpowiedzialny będzie komitet, który go zgłosił. Fundusze mają pochodzić ze społecznej zbiórki. Urząd Miejski zadeklarował zadbanie o infrastrukturę samego skweru.
 
 
Kim był książę, który zyskał największą sympatię wśród mieszkańców podczas głosowania? Chodzi o Księcia Bolka II Małego Świdnickiego, ostatniego niezależnego piastowskiego władcy na ziemiach śląskich. Jego sylwetkę mogliśmy poznać bliżej dzięki spektaklowi stworzonemu w ubiegłym roku przez Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Spektakl prezentowany był w Zamku Książ oraz w Mauzoleum Piastów w Krzeszowie, gdzie pochowany został książę.
 
Więcej o spektaklu przeczytasz TUTAJ.
 
 
plr
foto: FB Świdnica Rynek z Tradycjami / P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - bądź pierwszy!

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Świdnica  |   skwer kaczyńskiego  |   pomnik  |   głosowanie  |   bolko świdnicki  |   mały  |  

Powstanie monografia Wałbrzycha ?

Danuta Marosz w ''Dzień dobry Wałbrzych'' (podcast)

Jest już pierwszy, profesjonalny teledysk zespołu Paranoja

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij