Świdniczanie wybrali pomnik na Skwer Lecha Kaczyńskiego

W Świdnicy toczyła się dyskusja, jaki pomnik postawić na Skwerze Lecha Kaczyńskiego. Pojawiły się trzy propozycje a ostateczną decyzję podjęto po głosowaniu.

W głosowaniu wzięły udział trzy propozycje zgłoszone przez niezależne komitety opowiadające się za swoimi pomysłami. Decyzję pozostawiono w rękach mieszkańców. Prawie 1200 świdniczan wzięło udział w głosowaniu z czego oddano 947 ważnych głosów na następujące projekty:
 
- Pomnik Księcia Bolka Świdnickiego - propozycja złożona przez Towarzystwo Regionalne Ziemi Świdnickiej – 650 głosów,
 
- Pomnik pamięci Ofiar Katastrofy Smoleńskiej - propozycja złożona przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 w Świdnicy – 127 głosów,
- Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego – propozycja złożona przez Społeczny Komitet Patriotyczny w Świdnicy – 94 głosy.
 
Za sfinansowanie i budowę pomnika odpowiedzialny będzie komitet, który go zgłosił. Fundusze mają pochodzić ze społecznej zbiórki. Urząd Miejski zadeklarował zadbanie o infrastrukturę samego skweru.
 
Kim był książę, który zyskał największą sympatię wśród mieszkańców podczas głosowania? Chodzi o Księcia Bolka II Małego Świdnickiego, ostatniego niezależnego piastowskiego władcy na ziemiach śląskich. Jego sylwetkę mogliśmy poznać bliżej dzięki spektaklowi stworzonemu w ubiegłym roku przez Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu. Spektakl prezentowany był w Zamku Książ oraz w Mauzoleum Piastów w Krzeszowie, gdzie pochowany został książę.
 
Więcej o spektaklu przeczytasz TUTAJ.
 
 
plr
foto: FB Świdnica Rynek z Tradycjami / P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno