Menu

Brytyjczycy blisko opracowania skutecznej szepionki

Jak donosi BBC, naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego wynaleźli szczepionkę, która wydaje się być bezpieczna dla człowieka i uruchamia pożądane procesy w układzie immunologicznym.

Brytyjczycy blisko opracowania skutecznej szepionki

Badania przeprowadzono na grupie ponad 1000 ochotników. Po zaszczepieniu ich organizmy zaczęły produkować przeciwciała i limfocyty T, które mogą zwalczyć koronawirusa. Odkrycie jest zdaniem naukowców bardzo obiecujące ale wymaga dodatkowych badań na szerszą skalę. Mimo wszystko brytyjski rząd zamówił już 100 milionów dawek tej szczepionki oraz 90 milionów innych, również o dobrych rokowaniach.

 

Szczepionka o nazwie ChAdOx1 nCoV-19 stworzona została z genetycznie zmodyfikowanego wirusa, wywołującego przeziębienie u szympansów. Modyfikacja polegała na zniwelowaniu wszelkich niepożądanych działań i symptomów choroby u ludzi oraz upodobnieniu wirusa do SARS-CoV-2. Po przyjęciu organizm uruchamia system obronny, który uczy się jak zwalczać teog typu wirusy.

 

W 90% przypadków wśród badanych przeciwciała pojawiły się już po podaniu pierwszej dawki. U pozostałych po dwóch dawkach. Jak twierdzą naukowcy szczepionka jest bezpieczna a jedyne efekty uboczne, jakie dało się zaobserwować to gorączka i bóle głowy, które można zwalczyć np. paracetamolem.

 

W drugim etapie badań naukowcy chcą przetestować szczepionkę na większej grupie pacjentów. Prawdopodobnie badaniom zostanie poddanych 30 tysięcy osób w USA, 5 tysięcy w Brazylii i 2 tysiące w Afryce Południowej.

 

 

W przypadku pozytywynych rezultatów szczepionka może być gotowa przed końcem roku, choć jak zaznaczają naukowcy, nie będzie wóczas jeszcze powszechnie dostępna.

 

Jak informuje BBC równie dobre rokowania ma pewna szczepionka opracowywana w Chinach. Jak zaznaczają autorzy artykułu, na całym świecie na etapie badań klinicznych są obecnie 23 szczepionki i kolejne 140 we wczesnej fazie opracowywania.

 

plr

źródło: BBC

foto: pixabay

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Józek (22 lipca 2020 1:06)
Ale brednie

Dodaj komentarz

Wałbrzych  |   Świat  |   koronawirus  |   szczepionka  |   oxford  |   naukowcy  |   badania  |   przeciwciała  |   sars cov-2  |   covid-19  |  

Ponad 3 tysiące zakażeń w tydzień

7 wspaniałych koszykarzy Górnika. Zastrzeżone numery koszulek

Prezent na Barbórkę: Górnik wygrywa z Politechniką Opolską

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij