Menu

Nie kupuj, adoptuj. Zwierzęta potrzebują twojej opieki

Aktualnie w wałbrzyskim schronisku przebywa około 75 psów i i 35 kotów. Ich historie są zwyczajowo różne. Jedne trafiły do schroniska przez przypadek, inne zostały oddane. Wszystkie jednak potrzebują miłości, pożywienia oraz należytej opieki, również medycznej. 

Nie kupuj, adoptuj. Zwierzęta potrzebują twojej opieki

Schronisko dla Zwierząt w Wałbrzychu istnieje od lat siedemdziesiątych XX wieku. W roku 1982 stało się zakładem budżetowym Gminy Wałbrzych, a dziesięć lat później – jednostką budżetową. Schronisko przyjmuje bezdomne zwierzęta (psy i koty) z terenu Miasta Wałbrzycha, pomaga także wszystkim osobom, które poszukują rady lub wsparcia w zakresie opieki nad własnymi zwierzętami domowymi.

 

Dozór nad zwierzętami w Schronisku sprawują opiekunowie zwierząt, prace gospodarcze wykonują robotnicy. W codziennych pracach porządkowych często pomagają im wolontariusze, a także bezrobotni w ramach robót publicznych, zatrudniani w porozumieniu z Urzędem Pracy i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej.

 

 

Jak przyznaje Michał Niewiadomski - kierownik schroniska dla zwierząt w Wałbrzychu, ze znalezieniem domu psom raczej nie ma problemu, gorzej jest z kotami, których adopcje idą zdecydowanie gorzej. 

 

- Liczba psów jest mniej więcj stała i adopcje ciągle się odbywają, gorzej jest z kotami, które potrafią wejść w dużej liczbie do schroniska na raz. Kocie adopcje nie idą tak szybko jak psie, zdecydowanie większe zainteresowanie jest psami. Koty przebywają u nas trochę dłużej, są zwierzętami trudniejszymi do poprowadzenia w schronisku, wymagają często większego nakładu pracy.

 

Statutowo schronisko zabezpiecza Gminę Wałbrzych, ale na podstawie odrębnych umów i odrębnych rozliczeń finansowych zabezpieczane są też zwierzęta ze Szczawna-Zdroju, Czarnego Boru, Jedliny-Zdroju, Starych Bogaczowic i z Kamiennej Góry. Ilość zbieranych zwierząt jest tam oczywiście dużo mniejsza.

 

 

 

Największe zapotrzebowanie jest na żwirek bentonitowy, który można dostać praktycznie w każdym markecie. Kotów w schronisku jest bardzo dużo, co powoduje bardzo duże jego zużycie w skali miesiąca. Potrzebna jest także lepsza karma, mokra i sucha dla psów i kotów. Chętnie zbierane są też czyste koce i ręczniki. 

 

- Procedura adopcyjna trwa. Pies lub kot trafiając do schroniska, przechodzi na początku 14-dniową kwarantannę, która służy wykryciu ewentualnej wścieklizny. Czekamy również na zgłoszenie się właściciela, bo też tak się zdarza. Po 14 dniach zwierze schodzi z kwarantanny i zostaje zaszczepione na wściekliznę, zostaje także odrobaczone, odpchlone i zaczipowane. Po okresie dwóch tygodni pies lub kot jest kastrowany i szczepiony w kierunku chorób zakaźnych. Tak naprawdę od momentu wejścia, do momentu wyjścia mija od około półtora miesiąca do dwóch miesięcy - przyznaje Michał Niewiadomski

 

 

szl

foto: Szymon Łechtański

redakcja@walbrzych24.com

Komentarze

Ja (27 sierpnia 2020 14:13)
JESTESCIE KOCHANI ZA TE PIEKNE SLOWA
Ja (27 sierpnia 2020 13:38)
dużo zdrowia dla naszych przyjaciół czworonożnych,uczmy się miłości od naszych zwierzaczków.. a także pokory.
wilczy brat (26 sierpnia 2020 16:31)
wszystkim czworonogom życzę aby znalazły swój dom bo nikt nie kocha tak jak pies oby dobry człowiek pojawił się w waszym życiu i obdarzył was dobrem a nie cierpieniem
wilczy brat (25 lipca 2020 16:20)
Cytuję użytkownika: Wkur....ny!
No i w końcu mogę napisać coś bardzo pozytywnego dla przedmówców..Bardzo was szanuję za miłość do zwierząt.Lola...Masz u mnie pierwszy plusik...Wilczy brat...Szacun dla ciebie za komentarz!
bo dobrze jest pisać mądre słowa i dobre dlatego pan obdarzył nas językiem aby go używać szacunek
Piotr (24 lipca 2020 21:03)
Cytuję użytkownika: wilczy brat
możesz być żebrakiem i niemieć nic ale gdy masz psa jesteś bogaczem bo psie serce jest wielkie kocie też zwierzęta czynią ten świat lepszym tylko czasem los postawi na drodze niewłaściwego człowieka dlatego spieszmy się kochać naszych pupili bo tak szybko odchodzą
BRAWO TY !!!!????
Wkur....ny! (24 lipca 2020 20:33)
No i w końcu mogę napisać coś bardzo pozytywnego dla przedmówców..Bardzo was szanuję za miłość do zwierząt.Lola...Masz u mnie pierwszy plusik...Wilczy brat...Szacun dla ciebie za komentarz!
wilczy brat (24 lipca 2020 16:44)
możesz być żebrakiem i niemieć nic ale gdy masz psa jesteś bogaczem bo psie serce jest wielkie kocie też zwierzęta czynią ten świat lepszym tylko czasem los postawi na drodze niewłaściwego człowieka dlatego spieszmy się kochać naszych pupili bo tak szybko odchodzą
Lola (24 lipca 2020 15:41)
Szkoda tych zwierząt spragnionych miłości jedynego opiekuna .W większości są efektem ludzkiej nieodpowiedzialności .Życzę im ciepłych domków.

Dodaj komentarz

schronisko  |   zwierzęta  |   wałbrzych  |  

Gość Dnia - Łukasz Kożuch

O co chodzi w karate?

Dni Wałbrzycha: dzień drugi - Sara James i Nullo (FOTO)

Wałbrzych 24 aktualności


Wałbrzych 24 to wiodący portal informacyjny w mieście i regionie. Najważniejsze są dla nas informacje z Wałbrzycha, ale również piszemy o tym, co dzieje się w sąsiednich gminach takich jak  Świdnica, Boguszów - Gorce, Mieroszów, Szczawno Zdrój, Świebodzice, Głuszyca, czy Walim. Oprócz przekazywanych przez Wałbrzych 24 wiadomości, znajdziesz tu również wiele fotogalerii, rozmowy z zaproszonymi gośćmi, publicystykę czy informacje o wydarzeniach, imprezach i koncertach, które odbywają się w mieście czy okolicy.

Na stronie głównej Wałbrzych 24 znajdziecie aktualności czyli najnowsze informacje z miasta, jednak zachęcamy też do zaglądanie do innych kategorii - rozrywki, sportu, 112 czy do zakładki Po Sąsiedzku, gdzie znajdziecie wiadomości z okolicznych gmin.

Uprościliśmy też nawigację strony, by była bardziej intuicyjna, co ma ułatwić czytelnikom znalezienie szukanych informacji i jeszcze sprawniejsze poruszanie się po naszej stronie.

Wałbrzych najnowsze wiadomości


Często najnowsze wiadomości Wałbrzych tworzone są wspólnie z Wami - naszymi czytelnikami, za co serdecznie dziękujemy. Zachęcamy do przesyłania do nas informacji i zdjęć na adres: redakcja@walbrzych24.com.

Dzięki takiej współpracy jesteśmy w stanie szybko reagować i przekazywać Wam najnowsze informacje, pisać o realnych problemach miasta i mieszkańców. Zachęcamy też do śledzenia naszych social mediów - Facebook Wałbrzych 24, Facebook Telewizja Wałbrzych i kont na Instagramie.

Zachęcamy też do komentowania bieżących informacji z Wałbrzycha i okolic. Pod artykułami macie możliwość wyrażenia własnej opinii w komentarzach do czego gorąco zachęcamy.

Rozwiń
Do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.
Zaakceptuj Zamknij