Spróbuj rzemieślniczych lodów w cieniu pałacu

W Pałacu Struga trwa VIII Festiwal Lodów. Wydarzeniu towarzyszy wystawa zbiorowa prac studentów i absolwentów trzech Akadamii Sztuk Pięknych.

Cały dochód ze sprzedaży lodów, napojów, biletów, koszulek cegiełek i publikacji, Fundacja Pałac Struga przeznacza na prace konserwatorskie prtretów Cesarzy w sali balowej. Fundacja nie zatrudnia pracowników - pomagają im wolontariusze. W tym roku dołczyli do nich: Maja, Iza, Viktoria i Jaś. Są też festiwalowi weterani: Karolina, Kacper i Szymon. Prace konserwatorskie prowadzi mgr Ewa Czewchowska a pomagają jej wolontariuszki: Paulina i prezes Fundacji Pałac Struga.
 
Co weekend, w godzinach 12:00-20:00 można delektować się oryginalnymi smakami lodów rzemieślniczych a podczas zwiedzania pałacu można obserwować postęp tegorocznych prac konserwatorskich w sali balowej. Zwiedzanie odbywa się o pełnych godzinach od 12:00 do 18:00.
 
Zajadając pyszne, rzemieślnicze lody pomagacie Państwo w finansowaniu prac konserwatorskich malowideł renesansowych w sali balowej Pałacu Struga. Ubytki w portretach: Karola IV, Wacława IV, Zygmunta i Alberta II zostały już uzupełnione i wypunktowane. W następnej kolejności konserwatorzy zajmą się sentancjami nad potretami i podpisami pod tondami.
 
Obecnie trwają prace nad kolejnymi 3 portretami władców. Tegoroczne prace są możliwe dzięki dotacji przyznanej przez Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Renowacji poddane zostaną wszystkie do tej pory odsłonięte portrety Cesarzy Rzymskich i Cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Odsłonięte zostaną i zabezpieczone ukryte do tej pory portrety na ścianie południowej.
 
Zapraszamy także na zwiedzanie pałacu - w soboty i w niedziele o pełnych godzinach od 12:00 do 18:00 można zwiedzać pałac z przewodnikiem poznając niezwykłą historią obiektu i regionu. Dochód z biletów Fundacja Pałac Struga przeznacza na prace konserwatorskie w sali balowej oraz na montaż kolejnych okien na II piętrze pałacu. Kolejne 8 okien na II piętrze oraz drzwi balkonowe na I piętrze pojawią się jesienią. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego przyznał fundacji dotację dzięki której możliwa będzie kontynuacja zabezpieczania wnętrz pałacowych od negatywnych skutków działań atmosferycznych.
 
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pomoże sfinansować kolejne okna - dzięki dofinansowaniu jesienią pojawi jeszcze 10 okien: na II piętrze w elewacji frontowej i na elewacji południowej - od strony parku.
 
Podczas zwiedzania pałacu można zobaczyć wystawę malarstwa, rysunku i ceramiki. Prace doskonale wpisały się w przestrzeń pałacu tworząc niezwykłą galerię sztuki.
 
opr.plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno