Miliardy złotych do wzięcia a czasu niewiele

Choć jeszcze nie wiadomo ile środków będzie do podziału, samorządowcy już teraz muszą przygotowywać projekty, by za niespełna pół roku móc starać się o dofinansowania z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.

Z zapowiadanych 8 miliardów euro dla Polski w tej chwili na stole negocjacyjnym leży 3,5 mld euro. Ze wstępnych, nieoficjalnych wyliczeń wynika, że na Dolny Śląsk mogłoby trafić około 1 mld euro więc nadal jest to ogromna suma, o którą warto zabiegać.
 
- Nie chcę powiedzieć, że diabeł tkwi w szczegółach, ale trochę to jest tak, że to wszystko będzie uzależnione od rozporządzeń i szczegółowych, technicznych zapisów. Chcielibyśmy, aby tych środków było więcej. Niemniej jeśli te 3,5 mld trafi do wyszczególnionych terenów, czyli Wielkopolska, Dolny i Górny Śląsk, to i tak będzie to bardzo duży zastrzyk. Musimy być przygotowani zarówno na tę większą pulę środków, jak i tę mniejszą - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Podczas roboczego spotkania w Starej Kopalni, samorządowcy i przedsiębiorcy dowiedzieli się o kierunkach, w których powinny zmierzać ich inwestycje, by miały jak największe szanse na pozyskanie dofinansowania. Główny nacisk położony będzie na ekologię i transformację energetyczną, założenia zawarte w Europejskim Zielonym Ładzie. Wyżej punktowane będą przedsięwzięcia angażujące kilka samorządów, więc wskazane jest by włodarze porozumieli się ze sobą i przedstawili wspólnie ciekawe inwestycje. Niekoniecznie musi to dotyczyć technologii, bo w założeniach są m.in. środki na ochronę dziedzictwa przemysłowego i tu rodzi się już pewien szeroko zakrojony projekt.
 
- Takim projektem, który od trzech lat prezentujemy jest wspólny szlak dziedzictwa przemysłowego zagłębia węglowego. Mamy na myśli infrastrukturę historyczną Wałbrzycha, czyli Starą Kopalnię i Lisią Sztolnię, infrastrukturę pokopalnianą w Nowej Rudzie a po drodze są Głuszyca, Jedlina, Boguszów-Gorce. Konieczne jest osieciowanie tych miejsc, bo to stworzy szansę realizacji takich projektów - wymienia Roman Szełemej.
 
 
Samorząd województwa dolnośląskiego będzie odpowiedzialny za przygotowanie Terytorialnego Planu Sprawiedliwej Transformacji. Będzie on stworzony na podstawie zapotrzebowania na środki do konkretnych projektów przedstawionych przez samorządy, a także przedsiębiorców. Czasu jest stosunkowo niewiele, bo plan ma być gotowy do końca tego roku a fundusze do dyspozycji już od stycznia 2021 roku. Projekty nieujęte w planie nie będą mogły się później starać o dofinansowanie, a z drugiej strony niewykorzystane środki po prostu przepadną.
 
Czym jest Fundusz Sprawiedliwej Transformacji i Europejski Zielony Ład? O tym mówił Prezydent Wałbrzycha w swoim wystąpieniu otwierającym dzisiejsze spotkanie:
 
 
Konferencja prasowa samorządowców podsumowująca spotkanie:
 
 
plr
foto: TV Wałbrzych
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Twój pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno