Mieszkania dla niepełnosprawnych

Gmina Wałbrzych przekształca dawne lokale użytkowe w mieszkania dla osób niepełnosprawnych.

Jest wiele lokalizacji w Wałbrzychu, gdzie trudno znaleźć najemcę na lokal użytkowy a zwykle mieszczą się one na parterze budynków, więc można je przekształcić w mieszkania dla osób poruszających się na wózkach.
 
- Potrzeby mieszkaniowe osób, które borykają się z niepełnosprawnością ruchową oceniamy rocznie na poziomie dziesięciu lub kilkunastu mieszkań. Oczywiście jak budujemy nowe budynki, które mają windy to właściwie one wszystkie są dostępne dla osób niepełnosprawnych ale są też osoby, które z różnych względów nie mogą wynająć mieszkania w nowych budynkach. Dlatego konsekwentnie realizujemy program adaptowania dostępnych lokali na parterze - mówi Prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.
 
 
Koszt adaptacji dwóch mieszkań, których nowi lokatorzy odebrali dziś klucze to ponad 170 tysięcy złotych. Mieszkania mają powierzchnię około 36 metrów kwadratowych, są wyposażone w ogrzewanie gazowe, łazienki dostosowane do potrzeb lokatorów czy włączniki światła na poziomie, który można dosięgnąć z wózka.
 
- To są bardzo duże sumy ale ponosimy je z elementem dotacyjnym z Banku Gospodarstwa Krajowego - dodaje Roman Szełemej.
 
 
Dofinansowanie w tym przypadku wynosi 50%. Z informacji z Urzędu Miejskiego wynika, że na dzień 28 lipca 2020 r. w zasobie gminy znajdują  się 33 lokale przystosowane dla osób niepełnosprawnych ruchowo. W 2019 r. Gmina Wałbrzych wyremontowała i wskazała do zasiedlania 4 lokale. W bieżącym roku wyremontowano 7 lokali, a jeden jest znajduje się w trakcie modernizacji. Aktualnie na przydział lokalu dla osoby niepełnosprawnej ruchowo poruszającej się na wózku inwalidzkim oczekuje 21 wnioskodawców.
 
 
plr
foto: P.Tokarski
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno