Niezamożny Wałbrzych w rankingu ''Wspólnoty''

Czasopismo Wspólnota ogłosiło swój coroczny ranking zamożności samorządów. Zobacz jak nasze miasto wypada na tle podobnych w całej Polsce.

Słowo wstępu od autorów rankingu

 

Metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu nie zmienia się od lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to jednak awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”).
 
– Tak jak w ubiegłych latach wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęliśmy składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwany w środowiskach samorządowych podatek janosikowy. Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów dodaliśmy skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych (chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej). Ta poprawka odnosi się wyłącznie do samorządów gminnych, bo powiaty i województwa nie podejmują żadnych decyzji odnoszących się do podatków. Skorygowane w ten sposób dochody podzieliliśmy przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej – tłumaczą prof. Paweł Swianiewicz i dr Julita Łukomska, autorzy rankingu.
 
Niestandardową zmianą w rankingu jest zniknięcie Ostrowic, które zlikwidowano z powodu wysokiego zadłużenia w parabankach, ich terytorium zostało podzielone między sąsiednie gminy: Drawsko Pomorskie i Złocieniec. Przejęcie fragmentów uboższego i zadłużonego sąsiada nie wpłynęło dobrze na ich pozycję w zestawieniu – miasto powiatowe Drawsko Pomorskie jest o 7 pozycji niżej, niż w roku ubiegłym (spadek z 38. na 45.), a Złocieniec zjechał aż o 120 oczek w (z 367. miejsca wśród małych miast na 487.).
 
Wałbrzych i region na tle Polski
 
Nasze miasto uplasowało się dosyć nisko na 40. miejscu wśród 48 miast na prawach powiatu. Zamożność per capita obliczono na 4280,83 zł. To o ponad połowę mniej niż lider rankingu Sopot z 8718,19 zł per capita. Legnica i Jelenia Góra uplasowały się kolejno na 24. i 35. miejscu ze stawkami 4679,86 i 4390,29. Należy zauważyć, że różnice pomiędzy miastami z miejsc 14-40 nie są duże bo nie przekraczają 800 zł per capita. Ponadto Wałbrzych jest najmłodszym ze wszystkich miast na prawach powiatu w kraju bo swój status odzyskał dopiero w 2013 roku. Nasza pozycja w rankingu bywała jednak lepsza bo najwyżej byliśmy notowani w 2015 roku na 21. miejscu (wyżej niż wspomniane Legnica i Jelenia Góra).
 
Lokomotywa naszego województwa czyli Wrocław uplasował się na 3. miejscu wśród miast wojewódzkich (6150,13 zł per capita). Spadł tym samym o jedną pozycję a wyprzedziło go Opole (6178,26 zł per capita). Samo województwo dolnośląskie znalazło się dopiero na 6. miejscu z wynikiem 290,10 zł per capita.
 
Powiat Wałbrzyski zajął dopiero 271. miejsce na 314. polskich powiatów z zamożnością na poziomie 670,46 zł per capita. Dla porównania lider w tej kategorii powiat człuchowski na pomorzu osiągnął wynik 1550,76 zł per capita.
 
Wśród miast nie posiadających statustu powiatu ani nie będących siedzibami powiatów, całkiem wysoko uplasowało się Szczawno-Zdrój (35. miejsce na 607 sklasyfikowanych - 4768,14 zł per capita). Najbogatsza okazała się tu Krynica Morska i jest zarazem miastem z najwyższym wskaźnikiem w Polsce 19531,45 zł per capita. Wysoko ale tuż za podium na 4. miejscu znalazł się nieodległy Karpacz, zimowa stolica Dolnego Śląska (7505,46 zł per capita).
 
Wśród gmin nieprzerwanie dominuje Kleszczów z zamożnością na poziomie 37679,45 zł per capita i jest to zarazem najzamożniejszy samorząd w tegorocznym rankingu. Tu wysoko uplasowały się dolnośląskie Kobierzyce (4. miejsce 8972,89 zł). W powiecie wałbrzyskim wśród gmin najlepiej wypadł Czarny Bór (254. miejsce na 1537 sklasyfikowanych - 3667,77 zł per capita).
 
 
opr.plr
foto: archiwum
redakcja@walbrzych24.com
Przeczytaj również:
Komentarze:
WIĘCEJ KOMENTARZY
Dodaj komentarz
Twoje imię:
Komentarz:
Kod z obrazka:
Powód zgłoszenia komentarza:
Przepisz kod z obrazka:
Zamknij okno